Connect with us


Dünya'dan Haberler

Üzücü Gelişme: Huawei, Akıllı Telefon Pazarından Çekilebilir

Akıllı telefon pazarının dev markası Huawei, ortaya atılan yeni iddialara göre akıllı telefon pazarından çekilmek zorunda kalabilir.

Zaman:

Tarih:

Huawei, Akıllı Telefon Pazarından Çekilebilir

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei, son zamanlarda oldukça yükselen bir teknoloji şirketi olarak karşımıza çıkıyordu. Ürettiği akıllı telefonlarla ve geniş ürün yelpazesiyle büyük dikkat çeken Huawei, son zamanlardaki yükselişinin ardından kısa sürede teknoloji alanında devasa bir şirkete dönüşmüş ve akıllı telefon pazarında adeta zirveye yerleşmişti.

Fakat tabii ki Çin ve ABD arasında yaşanan ticari savaştan Huawei de nasibini aldı. Dünyanın en büyük 2 ülkesi olan Çin ve ABD arasında yaşanan ticari gerginlik, Çin merkezli özel şirketlerin başına adeta bela olmuştu. Amerika Birleşik Devletleri ve özellikle Donald Trump yönetimi, Çin merkezli dev şirketlerin önünü kesmek için peş peşe adımlar atarak ABD’nin teknoloji şirketlerini öne çıkarmayı istedi. Apple karşısında büyük yükseliş yaşayan Huawei’ye karşı yapılan bu saldırı, sizlerin de bildiği gibi geçtiğimiz günlerde TikTok’a karşı da yapıldı ve TikTok hala bir çözüm yolu arıyor.

Fakat Huawei, yıllardır çözüm arasa da çözüm bulamamıştı. Son yıllarda büyük zorluklarla kendi işletim sistemini üreten, kendi işlemcisini üreten ve ABD merkezli şirketlerden aldığı teknolojileri kendisi üretmeye başlayan Huawei, ABD’den bir darbe daha alıyor. Bu darbeyle birlikte Huawei, 15 Eylül’den itibaren kendi işlemcilerini de üretemeyecek. Huawei’nin akıllı telefonları için işlemci üretemeyecek olması, akıllara yeni telefonların nasıl olacağını getirmişti. Oldukça isabetli tahminleriyle bilinen ünlü analist Ming-Chi Kuo’nun açıklamalarına göre Huawei, işlemci yasağının ardından akıllı telefon pazarından çekilmek zorunda kalabilir.

Benzer içerik:  Netflix, Abone Olmayanlar İçin Ücretsiz Filmler Yayınlıyor
Huawei, Akıllı Telefon Pazarından Çekilebilir

Dünya çapında akıllı telefonlarıyla ün salan teknoloji şirketi Huawei, 15 Eylül tarihinden itibaren ne yapacak şuan bilinmiyor. Ayrıca yarı iletken şirketi MediaTek, Huawei’ye çip satmak için başvuru yapsa da bu başvuru henüz onaylanmadı. Bunun ardından oldukça isabetli tahminleriyle bilinen analist Ming-Chi Kuo’nun yaptığı açıklamalar, dev şirketin akıllı telefon pazarından çekilebileceği düşüncelerini güçlendirdi.

Ünlü analist Ming-Chi Kuo, ABD’nin yaptırımlarından yıllardır sıyrılan Huawei’nin, şimdi kötüye giden yola girdiğini söyleyerek 2 senaryo açıkladı. Huawei’nin parça tedariği sağlasa da kötüye gideceğini açıklayan Ming-Chi Kuo, kısa bir süre sonra Huawei’nin tarihe karışabileceğini söyledi. Diğer bir senaryoda ise Huawei’nin parça tedariği yapsa da, işlerin kötüye gideceği ve Huawei’nin düşüş yaşayacağı belirtildi. Her 2 senaryoda da diğer teknoloji şirketlerinin bu durumdan yararlanacağı kesin olsa da, Huawei için her 2 senaryo da oldukça üzücü denilebilir. İlerleyen günlerde Huawei’nin nasıl bir yol izleyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir