Connect with us


Uzay

Havacılık Şirketi Thales Alenia Space, Uzaya ilk Benzin İstasyonunu Kuruyor

havacılık şirketi Thales Alenia Space, uzaya yakıt ikmal istasyonu kurmak için hazırlanıyor. Uzaya kurulacak olan bu “benzin istasyonu”, NASA’nın Ay misyonunu da destekleyecek.

Zaman:

Tarih:

Uzaya ilk Benzin İstasyonu Kuruluyor

Son yıllarda NASA‘nın Ay’a yönelik yaptığı projelere olan ilgi oldukça büyüdü. Haberimizde aktardığımız gibi Nokia ve NASA ortaklığında Ay’a 4G istasyonu kurulacak olurken, şimdi de havacılık şirketi Thales Alenia Space tarafından uzaya benzin istasyonu kurulacağı açıklandı. Ay yörüngesine kurulacak olan yakıt ikmal istasyonu, NASA’nın ay misyonunu da destekleyecek.

NASA’nın Ay geçidini de desteklemek amacıyla Thales Alenia Space tarafından uzaya kurulacak olan kimyasal yakıt ikmal istasyonu, aynı zamanda uzaya kurulacak olan ilk benzin istasyonu olmuş olacak. NASA’nın Ay geçidine yakıt ikmali yapacak olan ilk uzay yakıt ikmal istasyonu, aynı zamanda bir iletişim merkezi ve bilim laboratuvarı olarak uzayda hizmet verecek.

İngiltere Uzay Ajansı ve NASA gibi kurumların işbirliğiyle yapılacak olan uzay yakıt ikmal istasyonu, Ay ve Mars misyonları oldukça destekleyecek. NASA’nın Artemis misyonu için önemli bir adım olan yakıt ikmal istasyonu, Birleşik Krallık Bilim Bakanı Amanda Solloway‘a göre hayati bir önem taşıyor. Uzay’a kurulması planlanan yakıt istasyonunun Ay ve Mars’ın gelecekteki keşfi için hayati bir öneme sahip olduğunu belirten Amanda Solloway, İngiliz topraklarında dünyanın ilk “uzay yakıt istasyonunu” üreteceklerinin altını çizdi.

Benzer içerik:  Space Perspective, Balon ile Uzay Turizmi Başlatıyor
Havacılık Şirketi Thales Alenia Space, Uzaya ilk Benzin İstasyonunu Kuruyor havacılık şirketi Thales Alenia Space, uzaya yakıt ikmal istasyonu kurmak için hazırlanıyor. Uzaya kurulacak olan bu "benzin istasyonu", NASA'nın Ay misyonunu da destekleyecek.

Bu konuda Birleşik Krallığın dünyaya önderlik ettiğinin altını çizen Amanda Solloway, açıklamalarıyla Birleşik Krallıkta uzay yakıt istasyonu için çalışmaların başladığını onayladı. İngiltere’de tasarlanacak olan uzay yakıt istasyonu, 2027 yılında uzaya gönderilecek. Yani istasyon, NASA’nın Ay geçidinin 2024 yılında uzaya gönderilmesinden 3 yıl sonra uzaya fırlatılacak.

Thales Alenia Space tarafından inşa edilecek olan uzay yakıt ikmal istasyonu, 2027 yılında uzaya gönderilmesinin ve ay yörüngesine yerleştirilmesinin ardından NASA’nın ay geçidi projesini de destekleyecek. Birleşik Krallık, Ay geçidine yalnızca yakıt ikmal noktası kurmakla kalmıyor, bununla birlikte uzay istasyonunun bazı bileşenleri için 16 milyon Sterlin, yani yaklaşık 165 milyon TL taahhüt ediyor.

Kaynak: https://www.sloughobserver.co.uk/news/national-news/18795237.first-ever-space-petrol-station-built-uk/

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir