Connect with us


Bilim & Sanat

Son Teknoloji Uzay Tuvaleti, NASA Tarafından Uzaya Gönderildi

ABD’nin uzay kurumu NASA, son teknolojiyle donatılan uzay tuvaletini uzaya gönderdi. Bu teknolojik tuvalet, artık uzaydaki astronotlar tarafından kullanılabilecek.

Zaman:

Tarih:

Uzay Tuvaleti, NASA Tarafından Uzaya Gönderildi

Amerika Birleşik Devletlerinin uzay programlarından sorumlu olan devlet kurumu NASA, uzay çalışmalarında dünyanın en büyük kurumlarından biri diyebiliriz. Yıllık milyarlarca dolarlık bütçelerle uzaya yönelik araştırmalarını sürdüren ABD uzay kurumu NASA, uzayda birçok astronotun bulunduğu uzay istasyonuna belirli aralıklarla çeşitli kargolar gönderiyor.

Uzay çalışmalarını hızla sürdüren uzay kurumu NASA, şimdi de uzaydaki astronotların da kullanacağı son teknoloji uzay tuvaletini uzaya yolladı. Uzayda dünyamızdan çok daha farklı şartlar olmasından dolayı, dünyamızdaki her şey uzayda kullanılamayabiliyor. Uzayda kullanılması için geliştirilen bir çok teknoloji arasına şimdi de son teknolojilerle donatılan bir uzay tuvaleti katıldı.

Aktarılan bilgilere göre uzayda kullanılabilmesi için özel teknolojilerle donatılan yeni uzay tuvaleti, uzaya uygun bir hale getirildi. Uluslararası uzay istasyonunda görev yapan astronotların da kullanacağı bu uzay tuvaleti, 3 yıllık bir süre boyunca astronotlar tarafından test edilecek. Eğer uzay istasyonunda görev yapan astronotlar bu uzay tuvaletinden memnun kalırsa, bu tuvaletlerin üretimi de yapılabilecek.

23 Milyon Dolarlık Uzay Tuvaleti

Son Teknoloji Uzay Tuvaleti, NASA Tarafından Uzaya Gönderildi ABD'nin uzay kurumu NASA, son teknolojiyle donatılan uzay tuvaletini uzaya gönderdi. Bu teknolojik tuvalet, artık uzaydaki astronotlar tarafından kullanılabilecek.

23 milyon dolar değerindeki bu uzay tuvaleti, 3 yıl boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu astronotları tarafından test edilecek ve test sonuçlarına göre ilerleyen dönemlerde uzayda kullanılması amacıyla bu tür tuvaletler üretilebilecek. Bu uzay tuvaleti, aynı zamanda testlerin ardından aya gönderilecek olan uzay araçlarında da kullanılacak.

Benzer içerik:  Pentagon, 3 UFO Görüntüsünü Resmen Yayınladı

Atık suyu yeniden içilebilir hale getirebilecek olan bu uzay tuvaleti, bu sebeple 23 milyon dolarlık bir maliyet ile üretiliyor diyebiliriz. Evrensel Atık Yönetim Sistemi olarak adlandırılan uzay tuvaletiyle birlikte uzaya başka şeyler de kargolandı. 3.6 tonluk eşya ile birlikte uzaya giden uzay tuvaletinin yanında, sebze filizleri ve kanser tedavisi araştırmaları gibi şeyler de bulunuyordu.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir