Uzay Madenciliğine İzin Veren Kararname, Trump Tarafından İmzalandı

 Uzay Madenciliğine İzin Veren Kararname, Trump Tarafından İmzalandı

ABD Başkanı Donald Trump, özel şirketlerin ve kişilerin uzayda ve ayda madencilik yapmasına izin veren yasa tasarısını imzaladı. Rusya‘nın Kremlin sözcüsü ise bu karara tepki gösterdi.


İlginizi Çekebilir: ABD, Uzay Kuvvetlerinin İlk Uydularını Uzaya Gönderdi

Uzun zamandır konuşulan ve bir çok kişi tarafından merak edilen uzay madenciliği, dün Donald Trump tarafından resmen yasallaştırıldı. Uzay ticaretine izin veren yasa tasarısı, özel şirketlerin ve kişilerin uzayda madencilik ve ticaret yapabilmesini sağlıyor.

Aslında 2015 yılında eski ABD başkanı Obama tarafından getirilen ABD Uzay Madenciliği Yasası, uzay endüstrisini geliştirmek için onaylanmıştı. Obama’nın onayladığı bu yasa sayesinde ABD’deki özel şirketler ve kişiler uzaydan maden çıkarabiliyor ve ticaret yapabiliyordu. ABD’nin yeni başkanı Donald Trump ise bunu bir adım daha öteye götürdü.

Uzay Kaynaklarının Kullanımı ve Islahı İçin Uluslararası Desteği Teşvik adlı kararnameyi imzalayan Donald Trump, 1967 yılında imzalanan Dış Uzay Anlaşması‘ndan sonra ortaya çıkan tartışmayı da bu kararla sonlandırmış oldu.

İlgili İçerik  Netflix, Yeni Komedi Gösterisine "Trump Şakalarını Atla" Tuşu Ekledi!
NASA Personeli Corona Virüslü Çıktı, Ofise Gitmek Yasaklandı

ABD Başkanı Donald Trump’ın imzladığı bu kararnameye göre, NASA gibi kurumların Ay’daki sondaj çalışmalarını sürdürebilmesi için özel girişimlerin gerektiği belirtiliyor. Bu sebeple uzayda yapılacak madencilik ve ticaret çalışmalarının önü özel şirketlere ve kişilere de açılıyor.

Roscosmos Yöneticisi: Dış Uzaya El Koyma Girişimi!


Roscosmos Yöneticisi: Dış Uzaya El Koyma Girişimi!

Donald Trump’ın imzaladığı bu kararname hakkında açıklamalarda bulunan Sergey Saveliev, şunları belirtti; “Dış uzayı kamulaştırmaya çalışmak ve diğer gezegenlerin bölgelerini gerçekten ele geçirmek için yapılan agresif planlar, ülkeleri verimli bir işbirliğine getirmeyi zorlaştırıyor. Tarihte, bir ülkenin kendi çıkarları için toprakları ele geçirmeye karar verdiği örnekleri zaten var . Sonrasında ne olduğunu herkes hatırlıyor.

Ayrıca Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Uzayın özelleştirilmesine yönelik hiçbir girişim kabul edilemez.” açıklamalarında bulundu.

Bir önceki yazımız olan Zamanda Yolculuğu Çıkmaza Sokan Büyükbaba Paradoksu başlıklı makalemizde Büyükbaba Paradoksu, Dede Paradoksu ve Zamanda Yolculuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın