Uzay Çöplüğü Sorunu 760 Milyon TL’ye ESA Tarafından Çözülecek

 Uzay Çöplüğü Sorunu 760 Milyon TL’ye ESA Tarafından Çözülecek

Son günlerde dikkat çekilen ve gezegenimiz için sorun teşkil edebilecek olan uzay çöplüğüne bir çok devlet ve firma çözüm üretmeye çalışıyor. Son çözüm yolu ise Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından sunuldu. ESA, yaptığı bu projede 100 milyon sterlinlik bir maliyet ile uzay çöplüğünü temizlemeyi planlıyor.

2025’de başlanması düşünülen bu proje, gezegenimizi etrafındaki uydu çöplüğünden arındırmayı amaçlıyor. Eğer proje hayata geçirilirse gezegenimiz bu tür zararlı ve eski uyduların çöplüğünden kurtulacak. Proje kapsamında geliştirilen bir araç, parçalara bölünerek bu uzay çöplüğünü kendi üzerine toplayacak ve onları geri dönüşüm amaçlı depolayacak. ClearSpace isimli uzay çöplüğünü temizleyecek olan aracın videosu hemen aşağıda bulunmaktadır.

Uzay Çöplüğü Nedir?

İlk olarak 1957 yılında uzaya fırlatılan Sputnik-1 uydusu uzaya uydu yollama projelerinin başlangıcıydı. Bu uydudan sonra yıllar içinde uzaya binlercesi daha gönderildi. Bir çok amaçla ve bir çok proje için gönderilen bu uydular zamanla kullanım dışı kaldı ve bir çoğu bozuldu. Bu nedenle kontrol dışı kalan bu tür uydular uzayda kontrolsüzce hareket etmeye ve tehlike saçmaya başladı.

İlgili İçerik  Gezegenler Geçidi Çıplak Gözle Dünyadan Görülebilecek

Uzay Çöplüğünün Ne Gibi Zararları Vardır?

Uzay Çöplüğünün Ne Gibi Zararları Vardır?

Uzaydaki uydular arttıkça ve bu uyduların kullanımı sonlandırıldıkça uzay çöplüğü büyümektedir. Uzay çöplüğünde bulunan eski uyduların parçaları bir bir ayrılıyor ve bu parçalar birbirine çarptığında saatte 40 bin kilometreye kadar hızla hareket edebiliyor. Bu hızdaki bir parça uzayda kullanımı aktif olan bir uyduya çarpabilir ve uydu işlevini bozabilir. Örneğin uzay çöplüğündeki bu tür uydular bu derece hızla Uluslararası Uzay Ajansına çarparsa veya diğer uydulara çarparsa milyonlarca dolarlık zarar verebilir. Diğer bir sebep ise bu uyduların dünya üzerine düşebilme tehlikesi. Örneğin daha önce Çin’in Tiangong 1 adlı uydusunun kontrolü kaybedilmişti ve bu aracın dünya üzerinde herhangi bir yere düşme tehlikesi Çin tarafından belirtilmişti. Daha sonra ise bu uydu Büyük Okyanus bölgesine düşmüştü.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın