Ubisoft Üst Yöneticisi ve Başkan Yardımcısı İstifa Etti

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden olan Ubisoft, çalışanlara kötü muamele iddialarıyla sarsıldı. Ubisoft'un 2 üst yöneticisi çıkan iddiaların ardından istifa etti.
 Ubisoft Üst Yöneticisi ve Başkan Yardımcısı İstifa Etti

Fransa merkezli dünyanın en büyük video oyunu üreticilerinden biri olan Ubisoft, son zamanlarda oldukça kötü iddiaların hedefi oldu. Şirketi sarsan iddiaların ardından şirkette istifalar peş peşe gelmeye başladı. Geçtiğimiz zamanlarda şirketin üst yöneticilerine karşı yapılan “istismar, taciz ve çalışanlara kötü muamele” iddiaları, Ubisoft şirketini büyük bir zan altında bıraktı.

Ürettiği video oyunlarıyla oyuncuların gönlünde taht kuran Ubisoft‘un pek çok alanından üst yöneticiler ilgili iddiaların ardından istifa etmeye başladı. Oyuncuların karşısına bomba gibi düşen iddiaların ardından şirkette pek çok yönetici istifa kararı aldı. Geçtiğimiz hafta Ubisoft şirketinin Başkan Yardımcısı Maxime Beland görevinden istifa ederken, bu hafta da istifalar bitmedi.

Ubisoft çalışanlarına istismarda bulundukları ve kötü muamelede bulundukları öne sürülen üst yöneticiler birer birer şirketten istifa ettiklerini duyurmaya başladı. Maxime Beland‘ın ardından istifasını duyuran isim ise Ubisoft’un Kanada‘daki CEO‘su Yannis Mallat oldu. Mallat ile birlikte Ubisoft İnsan Kaynakları Genel Müdürü Cecile Cornet ve Ubisoft Genel Üretim Müdürü Serge Hascoet de istifasını duyuran isimlerden oldu.

Ubisoft Üst Yöneticisi ve Başkan Yardımcısı İstifa Etti

İstifasını duyuran son isim olan Ubisoft Genel Üretim Müdürü Serge Hascoet, açıklamalara göre şirketin tüm oyunlarından sorumlu olan kişiydi. Yani Hascoet’in kararları Ubisoft oyunları için oldukça büyük bir önem taşıyordu. Oyunların senaryolarından temasına kadar her şeyiyle ilgilendiği belirtilen Hascoet’in yerini ise Ubisoft’un CEO‘su ve kurucu ortağı Yves Guillemot aldı.

Ubisoft tarafından yapılan açıklamalara göre ilgili yöneticilerin işten çıkma kararı, şirketin kültürünü geliştirmek ve güçlendirmek adına verildi. Ubisoft kurucu ortağı ve CEO‘su olan Yves Guillemot, konu hakkındaki açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Ubisoft, çalışanları için güvenli ve kapsayıcı bir işyeri ortamını garanti etme yükümlülüğünü yerine getiremedi. Bu kabul edilemez, çünkü toksik davranışlar, asla taviz vermediğim bir şeydir ve asla vazgeçmeyeceğim değerlerle doğrudan zıttır. İş yeri kültürümüzü geliştirmek ve güçlendirmek için Şirket genelinde derin değişiklikler yapmaya kararlıyım.

İlgili İçerik  Epic Games Yaz İndirimleri Başladı: Dev Oyunlarda %85 İndirim

Açıklamalara bakılırsa şirket CEO’su da ilgili iddialar sonucunda oldukça sinirlenmiş gibi görünüyor. Hem oyuncular açısından, hem de diğer şirket çalışanları tarafından oldukça tepki çeken “kötü muamele” sonucunda şuana kadar 4 üst yönetici istifa etti. Bloomberg yazarı olan Jason Schreier ise konuya ilişkin aşağıdaki tweet’i paylaştı.

Whoaaaa Ubisoft’taki en güçlü yaratıcı güç olan, istismar ve istismarcılarla mücadeleye ilişkin yakın tarihli birçok iddiaların merkezindeki adam olan Serge Hascoet istifa ettiğini açıkladı.Jason Schreier

Bir önceki yazımız olan 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü | Tarihin İlk Bitcoin Alışverişi başlıklı makalemizde 10.000 Bitcoinlik Pizza, Bitcoin ve Bitcoin Pizza hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın