Ubisoft, Apple ve Google’a Dava Açtı

Dünyanın en büyük oyun yapımcı şirketlerinden olan Ubisoft, dünya devi Apple ve Google şirketlerine karşı dava açtı.
 Ubisoft, Apple ve Google’a Dava Açtı

Oyuncuların oldukça çok tanıdığı oyun yapımı şirketi Ubisoft, Google ve Apple’a telif hakkı davası açıyor. Android ve iOS platformlarda yer alan Area F2 isimli oyunu şikayet eden Ubisoft, bu oyunun kendi oyunlarından alıntı olduğunu söyledi. Ubisoft, geçtiğimiz zamanlarda bu oyunun “Rainbow Six: Siege” isimli oyundan çalıntı olduğunu ve platformlardan kaldırılmasını istemişti.

Fakat ne Android ne de iOS, Ubisoft’a olumlu bir yanıt vermedi ve ouunu kaldırmadı. Bunun üzerine Ubisoft, telif haklarını ihlal eden Area F2 isimli oyunu kaldırmayan Apple ve Google’a karşı dava açtı. Ubisoft, her ne kadar telif haklarının ihlal edildiğini söylese de Android ve iOS tarafından olumlu herhangi bir yanıt alamamıştı.

Zaten Are F2 oyununun yapımcısı Qookka Games, bu oyunu yaparken “Ranbow Six: Siege” oyunundan esinlendik şeklinde açıklamada bulunmuştu. Yani Area F2 oyununun yapımcısı bile bunu kabul ediyor. Fakat Qookka Games esinlendik derken, Ubisoft bununn çok masum bir esinlenme olduğunu düşünmediğini belirtiyor. Ubisoft’a göre Qookka Games, Area F2 oyununu yaparken Rainbow Six: Siege oyununun tüm mekaniğini tamamıyla kopyalamış.

İlgili İçerik  BM Yetkililerine WhatsApp Yasaklandı: WhatsApp Güvenli Değil
Area F2

Ubisoft, bu kopya oyunu platformdan kaldırmadığı gerekçesiyle Apple ve Google’a dava açarken, oyunu kopyalayan Qookka Games’e herhangi bir dava açma girişiminde bulunmadı. Ubisoft, Area F2 oyununu Android ve iOS platformlarından kaldırmak için oldukça kararlı gibi görünüyor. Büyük ihtimal oyun şirketi Qookka Games de oyunu yaparken esinlendiklerini açıkladığından dolayı, mahkeme kararı Ubisoft tarafında olabilir. İlerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın