Uber Uygulamasına Erişim Engellendi

 Uber Uygulamasına Erişim Engellendi

Geçtiğimiz zamanlarda taksiciler ve Uber sürücüleri arasında geçen tartışma fazlasıyla büyümüş ve Cumhurbaşkanına kadar ulaşmıştı. Daha sonra ise yasal olmadığına karar verilip Uber hizmetleri Türkiye genelinde yasaklanmıştı. Fakat yasaklara uyulmadı ve Uber yolcu almaya devam etti.

Bir kaç güne kadar mobil uygulaması üzerinden yolcu alan Uber, şimdi ise erişim yasağı ile karşı karşıya kaldı. Uygulama, ESB(Erişim Sağlayıcıları Birliği) kararı ile Türkiye genelinde erişime engellendi.

Siteye girdiğinizde veya uygulamaya ulaşmaya çalıştığınızda ise aşağıdaki hatayı vermektedir.

Bu internet sitesi aşağıdaki karara istinaden 5651 sayılı Kanun uyarınca Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından erişime engellenmiştir.

İSTANBUL 10. ASLİYE TİCARET MAHKEMESİ’nin 16-10-2019 tarih ve 2016/1082 sayılı kararı

Uber Türkiyeden Tamamen Kaldırılıyor

Uber Türkiyeden Tamamen Kaldırılıyor
Uber Türkiyeden Tamamen Kaldırılıyor

Geçtiğimiz zamanlarda koyulan yasak Uber sürücülerini ve yolcularını engellememiş ve yolculuklar devam etmişti. Fakat bugünlerde yapılan erişim engeli uygulamanın Türkiye’den tamamen kaldırılmasını sağlayacak. Çünkü uygulamaya hiçbir türlü erişemiyorsunuz.

Karar 16 Ekim 2019’da alınmıştı ve dün itibariyle yasağın uygulamaya konulmasına karar verildi. Uber uygulaması Türkiye genelinde erişim engeline takıldı.

İlgili İçerik  Jeff Bezos, İklim Değişimiyle Mücadele İçin 10 Milyar Dolar Fon Sağladı

Konu ile ilgili siber haklar uzmanı ve aktivist Yaman Akdeniz şu açıklamaları yaptı;

“Sonunda Mahkeme kararı uygulandı ve Uber Türkiye’den erişime bu akşam engellendi. Kararın icrası bu kararı uygulamaya yetkisi olmayan Erişim Sağlayıcılar Birliği tarafından yapıldı. Taksiciler kazandı, Türkiye kaybetti. “

Yaman Akdeniz

Yaman Akdeniz’in yaptığı bu twitter paylaşımına yüzlerce beğeni ve destek geldi…

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın