Twitter, Yüz Verilerini Toplayan Bir AI Şirketini Uyardı

 Twitter, Yüz Verilerini Toplayan Bir AI Şirketini Uyardı

Twitter, Clearview adlı bir yapay zeka şirketinin Twitter üzerinden fotoğraflar toplayıp bir “yüz veritabanı” oluşturduğunu ve bunu derhal durdurması gerektiğini belirtti.

İlginizi Çekebilir: Facebook, Deepfake Videolarını Yasakladı

Yapay zeka şirketi Clearview’in platform üzerinden yüz verilerini toplayarak veritabanı oluşturduğunu belirten Twitter yetkilileri, bunun derhal durdurulması gerektiğini belirtti. Clearview şirketinin, oluşturduğu veritabanına bir çok platformdan veri çektiği iddia edildi. İddialara göre şirket, Twitter, Facebook gibi platformlardan toplamda 3 milyarı aşkın yüz fotoğrafını topladı ve bununla da veritabanı oluşturdu.

FBI ve Dünya çapında 600’den fazla kolluk kuvveti tarafından kullanıldığı söylenen bu veritabanının suçluların yakalanması için oldukça sık kullanıldığı belirtildi. 3 milyardan fazla kişinin bilgisinin bulunduğu iddia edilen veritabanı için Twitter yetkilileri ve ABD’li senatörler tarafından soruşturma başlatılması istendi.

Konu hakkında açıklama yapan ABD’li Senatör Ron Wyden, Clearview’in bu şekilde veritabanı oluşturmasının çok rahatsız edici olduğunu söyledi. Wyden, yaptığı açıklamada şunları belirtti;

İlgili İçerik  Rockstar Games, Elon Musk'ın Hedefi Oldu

“Her gün mahremiyeti korumak adına güçlü yasalara ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Amerikalıların, kişisel fotoğraflarının ve yüzlerinin gizlice bir veritabanında toplanıp toplanmadığını bilmeye hakkı var.”

Veri Toplamak Twitter Politikalarına Aykırı

Twitter, Üyelerin Tepkisiyle Hesap Silme İşlemini Durdurdu

Ayrıca Twitter’ın geliştirici sözleşme politikasına göre de Clearview’ın yaptığı veri toplama işlemi politikalara aykırı. Dünya çapında FBI dahil 600 kolluk kuvveti tarafından kullanıldığı iddia edilen Clearview veritabanı, söylenenlere göre twitter politikalarını da ihlal ediyor. İhlal edildiği söylenen Twitter’ın ilgili politikasında şunlar belirtilmiş;

“Twitter içeriğinden alınan bilgiler, gözetim amacı ile herhangi bir kamu sektörü kuruluşu tarafından kullanılamaz, görüntülenemez veya dağıtılamaz.

Bir önceki yazımız olan Unutulmaz Filmlerin Unutulmaz Sahneleri başlıklı makalemizde En Güzel Film Sahneleri, En İyi Film Sahneleri ve Film Sahneleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın