Twitter Yalan Haberlere Karşı “Puanlı” Savaş Başlatıyor

 Twitter Yalan Haberlere Karşı “Puanlı” Savaş Başlatıyor

Dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri olan Twitter, güncel haber takip etmek isteyenler tarafından oldukça sık kullanılıyor. Bunun farkında olan Twitter, kullanıcıları yalan haberlerden korumak için yepyeni bir sistem geliştirmeye hazırlanıyor.


İlginizi Çekebilir: Rusya, Twitter ve Facebook’a 8 Milyon Ruble Ceza Kesti

Güncel haberleri takip etmek isteyen kişiler tarafından en çok kullanılan sosyal ağlardan olan Twitter, bir süredir yalan haber yapan sayfalarla savaşıyor. Bu savaşta pek başarılı görünmeyen Twitter, yepyeni bir sisteme geçiş yaparak bu sorunu çözmeyi deniyor.

Twitter, yeni çıkaracağı sisteme göre kullanıcılara haberleri değerlendirmeleri için bir seçenek sunacak. Yalan haber konusunda Twitter platformuna katkı sağlayan kullanıcılar rozetler ile ödüllendirilecek.

Twitter’ın gizlice yürüttüğü bu çalışmalar geçtiğimiz saatlerde ortaya çıktı ve Twitter yöneticileri test edilen özellik hakkında açıklamalarda bulundu. Söz konusu özelliğin henüz test aşamasında olduğunu ve hangi ülkelerde sunulup sunulmayacağına karar verilmediğini söyleyen Twitter sözcüsü, ilerleyen zamanlarda bunların belirleneceğini açıkladı.

İlgili İçerik  Twitter ve Facebook, Trump'ın Paylaştığı Videoyu Kaldırdı

Twitter, 5 Mart tarihinden itibaren yalan haberlere karşı getirdiği bu sistem hakkında daha detaylı bir duyuru yapabilir. Twitter kullanıcılarının değerlendirmeleri ile belirlenecek olan sahte haberler “Zararlı ve Yanıltıcı İçerik” başlığıyla turuncu bir arkaplan ile görünecek. Aşağıda görüntüsü bulunan özelliğin önümüzdeki aylarda dünya genelinde sunulması bekleniyor.

Bu süreçte Twitter platformundaki haberlerde değerlendirmede bulunan kişiler, yaptıkları değerlendirmelere göre “Topluluk Rozetine” sahip olacaklar.

Benzer bir sistem geçtiğimiz zamanlarda Instagram’da da yapılmış ve sahte haberlerin görülmesi engellenmişti. Instagram algoritması tam olarak yerine oturamayıp doğru haberleri de engellemiş olsa da şuan üstünde çalışıldığı düşünülüyor.

Bir önceki yazımız olan Google, Looker'ı 2.6 Milyar Dolara Satın Aldı başlıklı makalemizde Google, Google Looker ve Looker hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın