Twitter ve Facebook, Trump’ın Paylaştığı Videoyu Kaldırdı

Sosyal medya platformları Facebook ve Twitter, ABD Başkanı Donald Trump'ın paylaştığı ırkçılık ile ilgili bir videoyu sansürledi.
 Twitter ve Facebook, Trump’ın Paylaştığı Videoyu Kaldırdı

Son zamanlarda Donald Trump ile aralarında yaşanan gerginlik sebebiyle tüm haber platformlarında adından söz ettiren Twitter, ve Donald Trump’ın paylaşımlarına karşı sessiz kalması sebebiyle çok büyük bir tepkiye maruz kalan Facebook, Trump’ın yaptığı bir video paylaşımını kaldırdı.

ABD Başkanı Donald Trump ile sosyal medya platformları arasında yaşanan gerginliği tırmandıracak bir adım daha atıldı. Donald Trump tarafından paylaşılan ırkçılıkla ilgili sahte bir video, kısa süre içerisinde Twitter tarafından sansürlendi. Sansürlenen içerikte kurgulanmış bir video bulunuyordu. Twitter, video milyonlarca kişi tarafından izlendikten sonra, yaklaşık 2 saat içerisinde videoyu “manipüle edilmiş içerik” olarak işaretledi ve platformdan kaldırdı.

Aynı şekilde dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook da bu sefer sessiz kalmadı. Facebook, Donlad Trump’ın bu video palaşımı ile birlikte seçim kampanyası için yayınladığı bazı reklamların da kaldırıldığını açıkladı. İlgili videoda ise CNN’e atıfta bulunularak sahte bir kurgu yapılmıştı.

Trump’ın Paylaştığı Videoda Ne Vardı?

Trump'ın Paylaştığı Videoda Ne Vardı?

ABD Başkanı Donald Trump’ın paylaştığı bu videoda ilginç bir kurgu bulunuyordu. Kurguya göre siyahi çocuk, beyaz bir çocuktan kaçıyor ve CNN bunu “Trump’a oy veren ırkçı, siyahiyi kovalıyor” altyazısıyla paylaşıyor. Devamında ise “gerçekte olan” şeklinde bir yazı beliriyor ve 2 çocuk birbirine sarılıyor. Video “Sorun Amerika’nın değil. Sorun yalancı basının.” sözleriyle sonlanıyor.

İlgili İçerik  Facebook ve Giphy Anlaşması Hakkında Soruşturma Açıldı

Buraya kadar her şey normal görünüyor fakat CNN, gerçekte bu haberi yayınlarken böyle bir başlık atmıyor. CNN’in yayınladığı haberin orjinal başlığında “Bu iki küçük çocuk bize, gerçek hayattaki en iyi şeylerin neye benzediğini gösteriyor” şeklinde bir açıklama bulunuyor. Yani Trump‘ın “CNN’in sözleriymiş gibi” yayınladığı altyazı, yine kendine ait kurgu video.

Olayın ardından Twitter, “manipüle edilmiş içerik” etiketi koyarak video hakkındaki gerçekleri gösteren siteye yönlendirdi. Twitter’ın yönlendirdiği sayfada CNN‘in orjinal haberi de yer alıyordu. Ve haberde video içeriğindeki hiçbir kelime kullanılmamıştı. Konu hakkında Donald Trump tarafından herhangi bir açıklama şuana kadar gelmedi. Fakat ilerleyen günlerde gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın