Twitter, Hack Saldırısının Nasıl Gerçekleştiğini Açıkladı

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından olan Twitter, bu gece yaşanan hack saldırısının nasıl kaynaklanmış olabileceğini detaylarıyla açıkladı.
 Twitter, Hack Saldırısının Nasıl Gerçekleştiğini Açıkladı

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya ve mikroblog sitelerinden olan Twitter, bu gece yaşanan hack saldırısı sebebiyle tüm dünyanın sosyal medyasında gündeme oturdu. Birkaç saat boyunca devam eden hack saldırısı sırasında siber korsanlar, ABD’nin en ünlü kişilerinin hesaplarından bitcoin dolandırıcılığı yaptı. Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates gibi kişilerin hesaplarına sızan hackerlar, diledikleri paylaşımı yapabildiler.

Bu tür ünlü kişilerin hesabına giren hackerlar, bir bitcoin adresi göstererek “Bu adrese 1.000 dolar gönderin, 30 dakika sonra 2.000 dolar olarak alın” şeklinde paylaşımlarda bulundu. Tabii ki Elon Musk, Bill Gates, Jeff Bezos veya Barack Obama gibi ünlü kişilerin güvenilirliğine baktığımızda, bu mesaja inanmak da pek garip değil. Çünkü ilk dakikalarda bunun bir hack saldırısı olduğu bilinmiyordu.

Konunun Twitter tarafından anlaşılmasının ardından ilgili tweetler hızla silinmeye ve konu inceleme altına alınmaya başladı. Hack saldırısının ilk tespit edildiği anlarda sizlere haberimizde aktardığımız gibi hackerlar on binlerce dolar değerinde bitcoin vurgunu yaptı. Twitter ise konu ile ilgili sorunun farkında olduklarını, araştırmaya başladıklarını ve en kısa sürede bu sorunun ortadan kaldırılacağını söyledi.

Fakat Twitter, ne kadar araştırma yapsa da sorunun nereden dolayı kaynaklandığını birkaç saat incelenmesine rağmen bulamadı. Bu süreçte mavi tikli hesapların paylaşım yapmasını yasaklayan Twitter, şifre değiştirme gibi işlemleri de kısıtlayarak kullanıcı hesaplarını güvene aldı. Fakat hackerlar, bu sefer de ünlü kişilerin Twitter’daki isimlerini bir bitcoin adresi olarak değiştirmeye başladılar.

Yani hackerlar, bu sefer hesapları değil direkt olarak Twitter’ı hacklemeyi başarmıştı. Twitter ile resmen iç içe olan hackerlar, saatler boyunca birçok kişinin hesabına erişerek bitcoin istedi. Hatta hackerlar bu işe o kadar önceden hazırlanmış olmalı ki, Crypto For Healt isimli bir web sitesi kurarak buraya bitconi yüklenebilmesini sağlamış ve kripto para borsası Binance’ın Twitter hesabından “Crypto For Health ile anlaşma sağladık” şeklinde bir paylaşım yaparak takipçilerin buraya bitcoin göndermesini sağlamıştı.

Twitter, ne yapsa da engel olamadığı bu hack saldırısıyla ilgili araştırmalarını sürdürürken, ellerinde bulunan tüm bulguları da Twitter kullanıcılarına aktarmaya devam etti.

Hemen üstte de yer alan resmi Twitter paylaşımında da gördüğünüz gibi Twitter yöneticileri, hackerların Twitter çalışanlarının bilgilerini ele geçirmiş olabileceğini söylüyor. “Sosyal Mühendislik” yani “Kandırma” yöntemiyle Twitter çalışanlarının hesaplarının ele geçirilmiş olabileceğini aktaran Twitter, bu hack saldırısının Twitter tarafından kaynaklandığını da doğrulamış oldu.

İlgili İçerik  Zoom Uygulaması Ne Kadar İnternet Harcar?

Yani kısaca bakacak olursak; Hackerlar, Twitter çalışanlarının yönetici paneli bilgilerini ele geçirmiş, ardından bu panellere giriş yaparak diledikleri kişinin hesabına sızabilmiş. Twitter’ın bu paylaşımının ardından ise tepkiler tabii ki durmadı. Twitter kullanıcıları, çalışanların neden bu kadar şeye erişimi olduğunu sormaya başladı. Bazı kullanıcılar “Twitter çalışanları neden başka hesaptan paylaşım yapabilir?” sorusunu sorarken, bazı kullanıcılar da bunun gizlilik ihlali olduğunu belirtti.

Twitter, bu süreç içerisinde birçok ünlünün hesabına giriş yapmayı ve diğer işlemleri yasaklarken, bazı normal kullanıcılara da ara ara işlem engeli gelebileceğini belirtti. Sorunu düzeltmek için hızla çalıştıklarını belirten yöneticiler, şuanda sorunu çözebilmek için bu konuya odaklanmış durumda.

4.000’e yakın çalışanı bulunan Twitter’ın hangi çalışanının hesabına sızıldığı, veya tüm çalışanların hesabının ele geçirilip geçirilmediği bilinmiyor. Twitter kullanıcıları, 4.000’e yakın çalışanı bulunan bir şirketin 4.000 kişiye bu yetkileri tanımasına tepki gösteriyor. Belki de çalışanlar aracılığıyla değil, direkt olarak panele erişim kurulmasını sağlayan bir açık tespit edilmiş olabilir. Hackerlar Twitter yönetimine herhangi bir bilgi sağlamadığı için bu konunun açıklığa kavuşması oldukça zor olacak gibi görünüyor.

Twitter Yönetim Paneli

Twitter Hacklenen Hesaplar

Floyd Mayweather Bitcoin Paylaşımı
Mike Bloıomberg Bitcoin Paylaşımı
Kripto Para Şirketi Binance Bitcoin Paylaşımı (Hacker)
Cash App Bitcoin Paylaşımı
Joe Biden Bitcoin Paylaşımı
Uber Bitcoin Paylaşımı
Eski ABD Başkanı Barack Obama Bitcoin Paylaşımı
Kim Kardashian Bitcoin Paylaşımı
Wiz Khalifa Bitcoin Paylaşımı
Apple Bitcoin Paylaşımı
Jeff Bezos Bitcoin Paylaşımı
 • Bill Gates
 • Cash App
 • Bitcoin
 • Ripple
 • Binance
 • Floyd Mayweather
 • Binyamin Netanyahu
 • Elon Musk
 • Wiz Khalifa
 • Kanye West
 • Gemini
 • Bitfinex
 • Kucoin
 • Apple
 • Jeff Bezos
 • Uber
 • Joe Biden
 • Barack Obama
 • Coindesk
 • Kim Kardashian

Bir önceki yazımız olan Kripto Kraliçe'nin 15 Milyar Dolarlık Kripto Para Vurgunu başlıklı makalemizde Bitcoin, Kripto Kraliçe ve Kripto Para Vurgunu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın