Türkiye’nin En Çok Satan Telefon Markaları (2020)

2020 yılının ilk çeyreğinde Türkiye'de en çok satan telefon markaları belli oldu. Bununla birlikte markaların satış oranları da açıklandı.
 Türkiye’nin En Çok Satan Telefon Markaları (2020)

2020 yılının ilk çeyreğinde ülkemizde yapılan telefon satışlarında en çok satılan markalar ve bununla birlikte bu markaların büyüme ve küçülme oranları paylaşıldı. Rapora göre amiral gemisi telefonların satışları oldukça düşerken, giriş ve orta segment telefonların satışı oldukça yükseldi.

Canalys tarafından paylaşılan rapora göre listedeki bazı markalar daralma yaşarken, uygun fiyatlı telefon üretimi yapan telefon markaları büyük bir oranda büyüme kazandı. Bildiğiniz gibi corona virüsü sebebiyle ekonomik bir sorun yaşanırken, bir çok kişi elektroniğe ayırdığı bütçeyi kısmak zorunda kaldı. Bu sebeple elektronik satışlarında da daralma yaşandı.

Samsung, Türkiye’nin mobil pazar payına en büyük oranda sahip olan marka olarak karşımıza çıkıyor. Fakat Samsung, bu yıl satışlarda bir artış yaşayamadı. Uygun fiyatlı fiyat/performans markaları bu yılın ilk çeyreğinde çok büyük bir büyüme yaşarken, Samsung daralma yaşadı. Aynı zamanda Apple gibi yüksek fiyatlı telefon üreticileri de bu yıl satışlarda daralma yaşadı. Listedeki en büyük büyümeyi Oppo markası yaşarken, Xiaomi de oldukça iyi bir oranda büyüme yaşadı.

2020 İlk Çeyrek En Çok Satan Telefon Markaları

Türkiye'nin En Çok Satan Telefon Markaları (2020)

Canalys’in paylaştığı bu verilere göre 2020 yılının ilk çeyreğinde Samsung bir büyüme yaşayamadı. %11 oranında küçülme yaşayan Samsung, yine de Türkiye’nin en büyük pazar payına sahip olan marka olarak karşımıza çıkıyor. Türkiyedeki mobil pazar payının %30’una sahip olan Samsung’u %24’lük pazar payı ile Huawei takip ediyor.

İlgili İçerik  Quantum Stealth ile Görünmezlik Teknolojisi Gerçek Oluyor!

Fakat Huawei pazar payında büyük bir paya sahip olsa da, bu yılın ilk çeyreğinde %17’lik bir küçülme yaşadı. Fiyat/performans modelleri ile karşımıza çıkan Xiaomi ise bu yılın ilk çeyreğinde oldukça iyi bir büyüme yaşadı. Xiaomi, %339 oranında büyüme yaşarken, Türkiye’nin %17’lik mobil pazar payına sahip. Diğer bir yandan dünyanın en çok satan telefon markalarından olan Apple da bu yıl küçülme yaşadı. Türkiye mobil pazarının %7’sine sahip olan Apple, geçtiğimiz yıla oranla satışlarda %7’lik bir azalma yaşadı.

Geçtiğimiz yıl ülkemize giren markalardan biri olan Oppo, listedeki markalar arasında en büyük büyümeyi yaşayanı oldu. Türkiye mobil pazar payının %7’sine sahip olan Oppo, yüzde 5833 oranında büyüme yaşadı. Reklamları ile bu yıl oldukça büyük bir başarı yakalayan Oppo, Türkiye pazarındaki payını büyütmekte kararlı.

Bir önceki yazımız olan Legends of Runeterra Ne Kadar İnternet Harcar? (Mobil ve PC) başlıklı makalemizde Legends of Runeterra, LoR ve Ne Kadar İnternet Harcar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın