Connect with us


Dijital Haberler

Türkiye’nin 2020 Yılındaki İnternet Kullanım Oranı Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK), Türkiye’nin 2020 yılındaki toplam internet kullanım oranlarını ve detaylarını içeren raporu yayınladı.

Zaman:

Tarih:

Türkiye'nin 2020 Yılındaki İnternet Kullanım Oranı Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından geliştirilen 2020 yılı Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması sonuçları belli oldu. Araştırma sonuçlarına göre 2020 yılında da ülkemizdeki internet kullanım oranları oldukça yükseldi. Geçtiğimiz yıl yapılan araştırmaya göre 16-74 yaş arası internet kullanım oranı ülkemizde %75.3 olurken, bu yıl gerçekleştirilen araştırmada 16-74 yaş arası internet kullanım oranının %79 olduğu açıklandı.

Ayrıca internet kullanım oranları kategorilere ve kullanım türüne göre de ayrıldı. Erkeklerde 16-74 yaş arası internet kullanım oranı %84.7 olurken, kadınlarda ise 16-74 yaş arası internet kullanım oranı %73.3 olarak belirlendi. Ülkemizde internete erişim imkanı bulunan hane halkı oranı da geçtiğimiz yıla göre oldukça yükseldi. Geçtiğimiz yıl internet erişim imkanı oranı %88.3’ü bulan Türkiye’deki hanelerin, bu yıl %90.7’lik oranının internete erişim imkanı olduğu açıklandı.

Bu internet kullanım oranlarının genişbant ve mobil veri oranları da ayrıldı. Genişbant, yani kablolu internete erişim imkanı bulunan hane oranı %89.9’a ulaştı. Ülkemizde hanelerin %50.8’i genişbant ile internete erişim sağlarken, %86.9 oranında mobil internete erişim imkanı olduğu belirtildi. Kişisel amaçla kamu hizmetlerinden internet üzerinden yararlanmak isteyen kişilerin oranıysa 16-74 yaş arasındaki grupta %51.5 olarak açıklandı. Kamu kuruluşlarına ait internet sitelerinden bilgi edinme oranının ise burada %48.7’yi bulduğu belirtildi.

Benzer içerik:  Türkiye'de Yeni Vaka Sayısı Yine Arttı (25 Ağustos)
Türkiye'nin 2020 Yılındaki İnternet Kullanım Oranı Açıklandı Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK), Türkiye'nin 2020 yılındaki toplam internet kullanım oranlarını ve detaylarını içeren raporu yayınladı.

Ayrıca araştırmaya bakıldığında internetten alışveriş yapan kişi oranlarının da arttığı belirlendi. İnternetten alışveriş yapan 16-74 yaş arası grubun ülkemizdeki oranı %36.5 olarak belirlendi. Erkeklere 16-74 yaş arasında internetten alışveriş yapma oranı %40.2 olurken, kadınlarda internetten alışveriş oranı da %32.7 olarak kaydedildi.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir