Connect with us


Teknoloji Haberleri

Türkiye’de ilk Kez Lityum Üretilecek: Yerli Otomobilde de Kullanılacak

Enerji Bakanı Fatih Dönmez tarafından yapılan açıklamalara göre Türkiye’de ilk kez lityum üretimi yapılacak. Yerli olarak üretilen lityum, yerli otomobillerde de kullanılacak.

Zaman:

Tarih:

Türkiye'de ilk Kez Lityum Üretilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yapılan açıklamalara göre Türkiye‘de ilk kez lityum üretimi yapılacak. Birçoğunuzun da bildiği gibi ülkemizde son yıllarda yerli otomobil çalışmalarına büyük bir hız verildi ve çalışmalar arttı. Büyük heyecanla beklenen yerli otomobiller, oldukça iyi tasarımıyla ve dikkat çeken özellikleriyle karşımıza çıkacak. Tabii ki bu otomobiller tamamen elektrikli olacak.

Daha önce yapılan açıklamalarda yerli bir bataryaya sahip olacağı söylenen yerli otomobil, yeni açıklamalara bakılırsa tamamen yerli bir bataryayla karşımıza çıkabilir. Bataryalar için en önemli şeylerden biri olan lityum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yapılan açıklamalara göre artık Türkiye’de de üretilecek ve lityum, bu sayede ilk kez ülkemizde üretilmiş olacak.

Eskişehir’de kurulacak olan pilot tesiste Türkiye’de ilk kez lityum üretimi yapılacağını belirten Bakan Fatih Dönmez, lityumun pil ve batarya teknolojisinde kullanılacağını, yerli otomobilin bataryasında da bu lityumun kullanılabileceğini belirtti. Yaklaşık 1.200 ton lityum ithalatı bulunan Türkiye’de, Eskişehir’deki bu tesiste yıllık 10 ton lityum üretilecek. Tesisin üretim kapasitesi, ilerleyen yıllarda 500 tona kadar çıkabilecek.

Türkiye'de ilk Kez Lityum Üretilecek: Yerli Otomobilde de Kullanılacak Enerji Bakanı Fatih Dönmez tarafından yapılan açıklamalara göre Türkiye'de ilk kez lityum üretimi yapılacak. Yerli olarak üretilen lityum, yerli otomobillerde de kullanılacak.

Yerli otomobillerin bataryasında da kullanılması beklenen yerli lityum, bugünden itibaren ülkemizde bulunan tesiste üretilecek. Kırka tesisinde üretilecek olan lityum, ülkemizde ilk lityum üretilen tesis olarak karşımıza çıkacak. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Dönmez, şu ifadelere yer verdi;

Benzer içerik:  YouTuber Jake Paul'un Evi FBI Tarafından Basıldı

Son üç yılda bu projeyle sıvı atığın içinde ekonomik olarak değerlendirebileceğimiz maddeler analiz edildi. İçinde az miktarda lityum elementine rastladık. Bunla alakalı çalışmalarda 80 gram sıvı atıktan 60-63 gram saf su çıkıyor. Lityum karbonat dediğimiz 500 gramdan 0,1 gram lityum elde etmiş olacağız. 500-600 ton lityumu geri kazanma imkanını gördük. Ülkemizin bu alandaki önemli açığını Türkiye’de üretir hale gelmiş olacağız. Tesisle ilgili verimlilik çalışmaları ve testler yapılacak. Piyasalar değişiyor ancak tonu 20 bin dolar. Bazı ülkelerde üretiliyor ve dünyada yaygın değil. Elektrikli otomobillerin bataryaya ihtiyaç göstermesi nedeniyle zaman zaman tedarik darboğazı olabiliyor. İnanınca oluyor, inanmak işin yarısı, Eti Maden’i kutluyorum.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir