Connect with us


Otomobil Haberleri

Türkiye’de 2020 Yılında Kaç Elektrikli Otomobil Satıldığı Açıklandı: Büyük Artış Var

Türkiye’de, 2020 yılında toplam kaç adet elektrikli otomobil satışı yapıldığı belli oldu. Ortaya çıkan rakamlara göre elektrikli otomobil satışında büyük artış yaşandı.

Zaman:

Tarih:

Türkiye'de 2020 Yılında Kaç Elektrikli Otomobil Satıldığı Açıklandı: Büyük Artış Var Türkiye'de, 2020 yılında toplam kaç adet elektrikli otomobil satışı yapıldığı belli oldu. Ortaya çıkan rakamlara göre elektrikli otomobil satışında büyük artış yaşandı.

Son yılların en popüler teknolojilerinden biri olan elektrikli otomobiller, tüm dünya genelinde hızla yaygınlaşmaya devam ediyor. Benzinli otomobillere göre daha tasarruflu olan elektrikli otomobil modelleri, aynı zamanda kullanıcılara daha rahat bir kullanım sağlayabiliyor. Diğer bir yandan elektrikli otomobillerin çevreye verilen zararı da azaltması en iyi özelliklerinden biri.

Bu sebeple son yıllarda oldukça göz önünde bulunan elektrikli otomobiller, ülkemizde de hızla yaygınlaşmaya başladı. Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından aktarılan verilere göre 2020 yılı içerisinde satılan toplam elektrikli otomobil sayısı belli oldu. Rapora göre 2020 yılının ilk 9 ayında ülkemizde 261 adet elektrikli otomobil satışı yapıldı.

Bu sayı az gibi görünse de, 2019 yılının aynı dönemine bakıldığında elektrikli otomobil satışlarında %103,9 oranında bir artış yaşandı. Tesla’nın dünya çapında büyük bir yükseliş yaşaması sayesinde elektrikli otomobil satışlarında yaşanan bu artış, ülkemizde de kendini gösterdi. Diğer bir yandan ülkemizde 2020 yılının ilk 9 ayında 261 elektrikli otomobil satılırken, aynı dönemde 11.750 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşti.

Türkiye'de 2020 Yılında Kaç Elektrikli Otomobil Satıldığı Açıklandı: Büyük Artış Var Türkiye'de, 2020 yılında toplam kaç adet elektrikli otomobil satışı yapıldığı belli oldu. Ortaya çıkan rakamlara göre elektrikli otomobil satışında büyük artış yaşandı.

Diğer bir yandan hibrit otomobil satışlarında da geçen yılın aynı dönemine göre %53,7 oranında bir yükseliş yaşandı. 2020 yılında en çok satan otomobil ise tabii ki benzinli otomobiller oldu. 202.839 satışla 2020 yılında en yüksek paya sahip olan benzinli otomobilleri ise 158.059 satışla dizel otomobiller oldu.

Benzer içerik:  Tesla Bu Habere Üzülecek: Nikola ve General Motors Güçlerini Birleştirdi

Elektrikli otomobil satışlarında oldukça iyi bir yükseliş yaşansa da, ülkemizde elektrikli otomobil satışı oldukça düşük oranlarda diyebiliriz. Bunun nedenlerinden biri hem bu otomobillerin yüksek maliyetli olması, hem de ülkemizde henüz yeterince iyi bir altyapı kurulamaması. Diğer bir yandan bu otomobillerin servislerinin de yetersiz kalması, ülkemizde daha az elektrikli otomobil satışı yapılmasına sebep oluyor.

Yerli otomobillerin de ilerleyen yıllarda satışa çıkması, ülkemizdeki altyapının ilerleyen yıllarda iyileşeceğini ortaya koyuyor. Belki de ilerlen yıllarda bu sayılar çok daha yüksek olabilir…

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir