Türkiye’nin ve Dünya’nın İnternet Kullanım Oranları (2020)

We Are Social'in 2020 raporuna göre Türkiye'nin ve Dünya'nın 2020 yılında internet kullanım oranı ve ortalama kullanım zamanı ortaya çıktı.
 Türkiye’nin ve Dünya’nın İnternet Kullanım Oranları (2020)

Araştırma şirketi We Are Social‘in 2020 raporuna göre dünya genelinde ve ülkemizdeki internet kullanım oranları tamamıyla belli oldu. Her yıl olduğu gibi 2020 yılında da internet kullanımı raporunu kullanıcılarıyla paylaşan We Are Social, Hootsuite ile ortak çalışmasının sonucu olan “Diital 2020” raporunda Türkiye‘ye de yer verdi.

Rapora göre 2020 yılında internet kullanan insan sayısı, dünyadaki insan nüfusunun yarısından fazlasını kapsıyor. 4,5 milyardan fazla insanın internete bağlı olduğunu ve aktif olarak kullandığını aktaran We Are Social, bu insanların 3,8 milyarının sosyal medyayı aktif olarak kullandığını ekledi. Sosyal medya kullanımının dünya genelinde oldukça artması ile birlikte son raporlar, insan nüfusunun neredeyse yarısının sosyal medya kullandığını gösteriyor.

Dünya nüfusunun %60‘ından fazlası internete bağlıyken, diğer kısım ise şartlar ve zorluklar sebebiyle internete bağlanamıyor. Fakat Facebook gibi dev şirketlerin internet kullanımı az olan ülkelere yatırım yapması, bu insanların internete bağlanmasına yardımcı oluyor. Diğer bir yandan We Are Social raporuna göre ülkelerin internet kullanımı da belli oldu. Bu ülkelerin arasında Türkiye de ilk sıralarda yer aldı.

Ülkelerin İnternet Kullanım Oranları

Türkiye'nin ve Dünya'nın İnternet Kullanım Oranları (2020)

Rapora göre internet kullanım oranları sıralamasında 12. sırada yer aldı. Buna göre Türkiye’nin ortalama günlük internet kullanım oranı 7 saat 29 dakika olarak hesaplandı. Bu da gün içerisinde insanların oldukça fazla internet kullandığını ve aktif olarak internette bulunduğunu gösteriyor. Ayrıca rapora göre Türkiye nüfusunun %75‘inden fazlası interneti aktif olarak kullanıyor.

İlgili İçerik  Greyhound, Sinemalarda Değil İnternette Yayınlanacak

Diğer bir yandan bu oran ABD’de 6 saat 43 dakikayken, dünyanın en çok internet kullanım oranına sahip olan ülke olarak Filipinler karşımıza çıkıyor. Filipinler, ortalama olarak günlük 9 saat 45 dakika internet kullanımı ile listenin birinci sırasında yer alıyor. Diğer bir yandan rapora göre Türkiye’de 37 milyon‘dan fazla Facebook, 38 milyon‘dan fazla Twitter kullanıcısı bulunuyor.

Türkiye’nin internet kullanımındaki yaş ortalaması 16-64 olurken, bu kullanıcıların %62’si interneti TV içeriklerini izlemek için kullanıyor. Ayrıca Netflix‘in Türkiye’de 1,5 milyon‘dan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor. Türkiye’deki internet kullanıcıların %55‘i normal aramayı tercih ederken, %45 oranındaki kesim ise sesli arama kullanmayı tercih ediyor. Ayrıca Türkiye, %50 oranıyla reklam engelleyici servisi AdBlock kullanan ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Diğer bir yandan Türkiye’de internet kullanıcıları, günlük ortalama 2 saat 51 dakikalarını sosyal medyada geçiriyor. Ayrıca dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı bulunan Twitter’da emoji kullanım oranları aşağıdaki grafikte gösteriliyor.

Twitter’da En Çok Kullanılan Emojiler

Bir önceki yazımız olan 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü | Tarihin İlk Bitcoin Alışverişi başlıklı makalemizde 10.000 Bitcoinlik Pizza, Bitcoin ve Bitcoin Pizza hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın