Connect with us


Teknoloji Haberleri

Türk Telekom, 75 GB’lık Dosyayı 1 Dakikada İndirebilen “XGS-PON” Teknolojisini Test Ediyor

Türkiye’nin en büyük internet sağlayıcılarından biri olan Türk Telekom, 75 GB büyüklüğündeki dosyayı 1 dakikada indirebilecek olan XGS-PON teknolojisini test etti.

Zaman:

Tarih:

Turk Telekom, XGS-PON Teknolojisini Test Etti

Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından biri olan Türk Telekom, ülkemizdeki internet kullanıcılarının büyük bir oranına hizmet vermiyor. Oldukça büyük bir abone kitlesi bulunan Türk Telekom, ülkemizde internet sağlayıcısı olan en büyük şirketlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Evde ve cepte internet paketleriyle hizmet sağlayan Türk Telekom, milyonlarca kişiye yıllardır hizmet sağlıyor.

Her geçen gün gelişen internet teknolojisine de ayak uyduran Türk Telekom, gün geçtikçe artan ihtiyaçları karşılayabilmek adına devamlı olarak yeni teknolojileri test ediyor. Abonelerin daha iyi bir hizmet alabilmesi adına arttırılması gereken internet hızı, son zamanlarda Türk Telekom’un da dikkatini çekiyor. Resmi olarak yapılan açıklamalara göre Türk Telekom, 10 GB filmi 8 saniyede, 75 GB dosyayı 1 dakikada indirebilecek XGS-PON teknolojisi üzerinde çalışıyor.

Resmi açıklamalara göre Türk Telekom, Türkiye’de ilk kez XGS-PON teknolojisini açık kaynak kodlu bir platform üzerinde test etti. 10 Gbps indirme(download) ve yükleme(upload) hızı sunan XGS-PON teknolojisi, ortaya çıkan bilgilere göre 16K kalitesindeki videoyu rahatlıkla izlemenizi sağlıyor. Türk Telekom’un da aralarında bulunduğu Open Networking Foundation adlı uluslararası bir organizasyon ile yapılan çalışmalar sonucunda Ankara’da bulunan Türk Telekom İnovasyon Merkezinde oluşturulan bir açık kaynak kodlu platformda hız testi yapıldı. Açık kaynak kodlu bu platformda denenen XGS-PON teknolojisi, Türk Telekom’u 10 Gbps hızlara ulaştırdı.

Benzer içerik:  İnternetin İlk Yıllarından Bu Yıla: İşte Yıllara Göre En Popüler Web Siteleri
Türk Telekom, 75 GB'lık Dosyayı 1 Dakikada İndirebilen "XGS-PON" Teknolojisini Test Ediyor Türkiye'nin en büyük internet sağlayıcılarından biri olan Türk Telekom, 75 GB büyüklüğündeki dosyayı 1 dakikada indirebilecek olan XGS-PON teknolojisini test etti.

İnternet konusunda pek çok şeyi oldukça kolaylaştıracak olan XGS-PON teknolojisi yapılan açıklamalara göre 360 derecelik 16K kalitesindeki videoyu rahatlıkla izleyebilmenizi sağlıyor. Yaptıkları XGS-PON testleri hakkında açıklamalarda bulunan Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, konu hakkında yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi;

Yeni nesil XGS-PON teknolojisini, açık kaynak kodlu erişim platformumuz üzerinde test ettik. Bugüne kadar dünyada sayılı operatörün gerçekleştirebildiği bu denemeyi, bir ilke imza atarak ülkemizde ilk kez hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz. Açık ve standart ara yüzlerden oluşan yazılım tabanlı erişim platformları sayesinde geleneksel üreticilerin yanında küçük ama inovatif üreticilerin de eko sisteme dahil olmasını sağlıyoruz. Bu tedarikçiler arasına yerli üreticilerin de girebilmesi ve hatta geliştirecekleri ürünleri yurt dışına ihraç edebilmesi için bu çalışmayı, çok önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Açık kaynak kodlu teknolojileri çalışmalarımıza dahil ederek, yerli üretim fırsatlarını zenginleştirip hızlandırmanın yanı sıra, yurt dışına da ihraç edebilme fırsatı sağlıyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir