Türk Telekom ve Huawei 5G’de Dünya Rekoru Kırdı!

 Türk Telekom ve Huawei 5G’de Dünya Rekoru Kırdı!

Huawei ve Türk Telekom‘un canlı 3GPP ağında test ettiği ortak 5G Bağlantısı, Huawei Mate 20X cihazında, tek bir telefonda 2.9 Gbps Download hızı vererek dünya rekoru kırdı! Bu test ile Türk Telekom, Mate 20X ile 5G Hızını test eden dünyanın ilk operatörü oldu.

Saniyede Tam 2.92 GB İndirme Hızı!

Türk Telekom ve Huawei 5G'de Dünya Rekoru Kırdı!
Türk Telekom ve Huawei 5G’de Dünya Rekoru Kırdı!

Konuya ilişkin Türk Telekom’un Baş Teknoloji Yöneticisi Yusuf Kıraç;

2 büyük şirket olarak 5G Taşıyıcılarımızı birleştirdik ve 2.92 Gbps bir hıza ulaşarak dünya rekoru kırdık” dedi.

Huawei Türkiye genel müdürü ise konuya ilişkin açıklamasında;

Bugünün testlerinde elde ettiğimiz sonuçlar sadece Türkiye rekoru değil, Aynı zamanda dünyanın en hızlı 5G bağlantı rekoru oldu” dedi.

Daha önce dünyada hiçbir operatörün 5G hız testi yapmadığı Huawei Mate 20X telefon ile Dünyada ilk kez bir Türk operatörü olan Türk Telekom testleri yaptı ve 5G hızında dünya rekorunu kırdı.

Huawei ve Türk Telekom yaptıkları bu 5G hız testinde, Uluslararası 3GPP standartlarında bir canlı ağ oluşturdu ve Huawei Mate 20X cihazında 5G Testleri yapılarak 2.92 Gbps lik bir dünya rekoru download (indirme) hızına ulaşıldı.

İlgili İçerik  Apple ve Android "Temas Bildirim Özelliği" Getirecek

Bu 5G Hızıyla Neler Yapılabilir?

Türk Telekom ve Huawei 5G'de Dünya Rekoru Kırdı!
Türk Telekom ve Huawei 5G’de Dünya Rekoru Kırdı!

Bu 5G hızı ile 2 saat uzunluğunda ki HD bir filmi oynatma tuşuna bastığınız an tamamını indirebilirsiniz. Yani bu hızla bir internet kullanıcak olursak artık oynatma tuşları yerine indirme tuşları bulunacak gibi.

Aynı 5G internet hızıyla 50GB bir dosya indirecek olursanız sadece 17 saniyede (yazma hızına da bağlı olarak) cihazınıza iner. Yani GTA 5 Oyununu yaklaşık 20 saniyede indirebilirsiniz 🙂

5G Hızında İnternet Kullanabilecek Miyiz?

Konuyla ilgili bir açıklama yok fakat, Türk Telekom gibi internet operatörleri Türkiye’nin bazı bölgelerinde 5G çalışmalarına çoktan başlamış durumda. 2020 Yılı içerisinde belki de Türkiye’nin bazı bölgelerinde 5G’yi kullanabileceğiz. Çin’de ise bu 5G teknolojisi Kasım ayının başlarında kullanılmaya başlandı bile.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın