Connect with us


Dijital Haberler

Türk Telekom, Sosyal Medyada Yayılan İddialar Hakkında Açıklama Yaptı

Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Türk Telekom, sosyal medyada hızla yayılan ırkçılık iddiaları hakkında açıklama yayınladı.

Zaman:

Tarih:

Türk Telekom, Sosyal Medyada Yayılan İddialara Yanıt Verdi

Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden olan 1995 kuruluşlu Türk Telekom, son saatlerde sosyal medyada yayılan iddialar sebebiyle büyük bir baskı altında kalmış durumda. Özellikle Twitter üzerinde #TurkTelekomBoykot etiketiyle yayılan ırkçılık iddiaları, Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden olan Türk Telekom’u adeta hedef tahtasına yerleştirmiş durumda.

Özellikle Twitter’ın bu konudaki gücü, bazı şirketlerin kolaylıkla hedef tahtasına yerleştirilmesine ve uzun bir süre eleştirilmesine, boykot edilmesine sebep olabiliyor. Ö.B. adlı kişi, sabah saatlerinde bir iddia ortaya atmış ve sosyal medya adeta sallanmıştı. Bu iddialara göre Ö.B. adlı kişinin annesi Türk Telekomu aramış, fakat Türkçe konuşmamıştı. Türk Telekom müşteri hizmetlerinin ise Ö.B. adlı kişinin annesine Türkçe öğrenmesini, başka dil konuşarak destek alamayacağını söylediği iddia edildi.

Ö.B. adlı kişi Twitter üzerinden paylaştığı iddialarında şunları belirtmişti “Dün 65 yaşındaki anneme ait Türk Telekom telefon hattını kapatmak istedik. Müşteri hizmetlerini aradım. Anneme ait hattın kapatılmasını belirttim. Müşteri hizmetleri bana ‘anneniz konuşmalı’ dedi. Annem Türkçe bilmediği için bu sefer ben ve annemle beraber telefon üzeri Türk Telekom müşteri hizmetleri ile konuştuk. Ben Türkçe söyledim annem de beni tekrarladı. Görevli kişi ‘annen hür iradesi ile konuşmuyor, annenin kendisi Türkçe konuşmalı’ dedi.

Bu açıklamaların kısa sürede sosyal medyada yayılması, Türk Telekom’un ırkçı olduğu iddialarıyla ortalığın sarsılmasına sebep oldu. Ö.B. adlı kişi, her ne kadar müşteri hizmetleriyle konuşmaya çalışsa da müşteri temsilcisinin aynı yanıtı verdiğini, Türkçe veya Arapça konuşmazlarsa destek vermeyeceğini söylediğini belirtti. Fakat saatler ardından Türk Telekom tarafından yayınlanan açıklamada bu iddialar yalanlandı. Türk Telekom, ilgili iddiaları yalanladığı açıklamaların tamamında aşağıdaki ifadelere yer verdi.

Türk Telekom Irkçılık İddiaları Hakkında Açıklama

Türk Telekom, Sosyal Medyada Yayılan İddialar Hakkında Açıklama Yaptı Türkiye'nin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Türk Telekom, sosyal medyada hızla yayılan ırkçılık iddiaları hakkında açıklama yayınladı.

Halkımızı ve paydaşlarımızı bilgilendirme sorumluluğumuz çerçevesinde, 22 Ağustos 2020 Cumartesi gecesi sosyal medya platformunda bir kullanıcının şikâyeti üzerine gündeme getirilen iddialara dair açıklama yapma gereği doğmuştur.

Söz konusu iddialar bizi derinden üzmüştür. 180 yıldır Türkiye’nin 81 ilinde din, dil, ırk ayrımcılığı yapmadan hizmet veren Türk Telekom, çalışmalarını büyük bir hassasiyetle, herhangi bir ayrımcılığa yer vermeden sektörel yasal düzenlemeler doğrultusunda sürdürmekte kararlıdır.

Yaşanan hadisede kullanıcımızın saat 22:11’de sosyal medyada paylaştığı şikâyetine sosyal medya müşteri destek ekiplerimiz 22:52’de yanıt vermiş, kendisinden iletişim bilgilerini istemiş, bilgilerin gece saatlerinde ulaşması nedeniyle, 23 Ağustos Pazar sabahında kendisiyle irtibat kurulmuştur.

Bahse konu şikâyetle ilgili ivedilikle yapılan araştırmalarla, gündeme taşınan iddiaların gerçek dışı olduğu ve hiçbir vatandaşımızı rencide edecek bir yaklaşımın yaşanmadığı tespit edilmiştir.

Yapılan incelemede, annesi adına işlem yapmak isteyen müşterimize, yasal düzenlemeler nedeniyle hat açma ve kapama işlemlerinin, diğer telekomünikasyon operatörlerinde olduğu gibi, ıslak imza ile bayiden ve hat sahibi tarafından yapılması zorunluluğunun ifade edildiği görülmüştür. Bu yönlendirmenin yapılmasına rağmen müşterimiz sürecin telefonda çözümlenmesini talep etmiştir. Kişisel verilerin güvenliği gereğince, müşterimize, annesine ait hatla ilgili talepte bulunmasının da yine yasal prosedürün dışında olduğu aktarılmış, müşterimizin annesi ile birlikte en yakın bayiye gitmesi konusunda da yardımcı yönlendirme yapılmıştır.

Ayrıca ekiplerimiz, esas müşterimiz olan şikâyet sahibinin annesi ile hat kapatma işlemlerini başlatmak üzere temasa geçmişlerdir.

34 bin kişilik personeli olan Türk Telekom, müşteri şikâyeti operasyonlarını 10 bine yakın çalışanı ile sürdürmekte, Türkiye’nin 26 ilinde 38 lokasyonda çağrı merkezlerinde her dil, din ve ırktan çok dilli çalışanı ile bu süreçleri hiçbir ayrımcılığa yer vermeden, kanun yapıcıların belirlediği düzenlemeler çerçevesinde yürütmektedir.

Türk Telekom ekiplerinin ve halkımızın bu konuda tahrike kapılmamaları ve itidal içinde hareket etmeleri önemle rica olunur.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Benzer içerik:  Facebook, Soğan Resmini "Aşırı Cinsellik" Diyerek Kaldırdı

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir