Tumblr Ne Kadar İnternet Harcar

 Tumblr Ne Kadar İnternet Harcar

En marjinal sosyal medya ve blog platformlarından biri olan Tumblr ne kadar internet harcıyor bu makalemizde hazırladık. Ayrıca çokça sorulan “Tumblr ücretli mi?” sorusunu da yanıtladık. Dilerseniz makalemize geçelim…


İlginizi Çekebilir: Netflix Ne Kadar İnternet Harcıyor?

Dünyanın en çok kullanılan mikroblog ve sosyal ağ sitelerinden biri olan Tumblr, özellikle gençler tarafından çokca kullanılıyor. Marjinalliği ile bilinen sosyal medya platformu, ne kadar internet harcıyor merak etmiş olabilirsiniz. Tumblr; video, gif ve fotoğraf paylaşım seçeneği, özel mesaj sistemi gibi pek çok özelliği içerisinde bulunduruyor.

Tumblr’da 1 dakikalık bir video izlemeyi düşünürseniz, bu videonun kalitesine bağlı olarak internetinizi harcayacaktır. Örneğin 720P değerinde 1 dakikalık video izlerseniz ortalama 15 MB internetiniz gidecektir. Tumblr’da paylaşılan videoların maksimum 100 MB boyutunda olması gerektiğini de hatırlatalım. Yani Tumblr’ın “şuanki” kuralına göre platforma maksimum 100 MB boyutunda video yükleyebiliyor. Yani izlediğiniz “1 video maksimum 100 MB’a kadar harcayabilir”. Ama şunu belirtelim ki bu kural ilerleyen zamanlarda değiştirilebilir, siz yine de video izlerken temkinli olun.

Tumblr’da fotoğraf görüntülediğinizi varsayarsak yine pek internetiniz gitmez. Fakat uzun süreli kullanırsanız internetiniz oldukça gidecektir. 1 Tumblr fotoğrafı ortalama 1-2 MB arası internet tüketecektir. Fakat kalitesi yüksek olan fotoğraflar daha fazla harcayabilir. Günde 20 fotoğrafa göz attığınızı varsayarsak bu da ortalama 50 MB internet harcamanıza sebep olacaktır. Çünkü siz fotoğraflara göz atarken kişi bilgilerinin yüklenmesi de internet harcayacaktır.

Eğer sadece yazılı paylaşımlara göz atarsanız, fotoğraf ve video paylaşan hesapları takip etmezseniz en iyi veri tasarrufunu yapmış olursunuz. Sadece yazılı paylaşımlar, 1 saatte ortalama 50 MB internet harcayacaktır.

İlgili İçerik  Facebook, Giphy'i 400 Milyon Dolara Satın Aldı

Ayrıca Tumblr, bazı sosyal medya platformları gibi tam olarak optimize edilmediği için sizin göz atmadığınız şeyler için de internet tüketebiliyor. Hesap akışınızda gezindiğinizde bazı paylaşımlar otomatik veri harcayabiliyor.

Dilerseniz hemen aşağıdan listeli olarak Tumblr’ın ne kadar internet harcadığına göz atabilir, daha aşağıdan Tumblr hakkında en çok sorulan soruya bakabilirsiniz…

Tumblr Ne Kadar İnternet Yer?

Tumblr Ne Kadar İnternet Yer?
  • 720p değerinde 1 dakikalık video: ortalama 15 MB
  • 1 fotoğraf görüntüleme: ortalama 1-2 MB arası
  • toplam 5.000 kelime mesajlaşma: ortalama 1 MB

Tumblr Ücretli Mi?

Tumblr Ücretli Mi?

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya ve blog platformlarından biri olan Tumblr, ücretli iddiasıyla ülkemizde pek çok kişi tarafından kullanılamıyor. Şöyle söyleyelim ki Tumblr’ı tamamen ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Uygulama içerisinde ücretli tema satın almadığınız sürece Tumblr’a 1 kuruş ücret ödemeden sonsuza kadar kullanabilirsiniz. Tumblr ücretli, faturama yansıdı gibi iddialar “Bir grup Tumblr kullanıcısı” tarafından atılan troll bir iddiadır. Platformun marjinalliğini bozmak istemeyen Tumblr kullanıcıları, bu tür yorumlar ile yeni kullanıcıların platforma katılmasını engellemek istiyor. Bu sayede kendilerince platformun bozulmasını önlüyorlar. Fakat Tumblr kullanıcılarının bilmediği şey, platforma yeni kullanıcılar katılmazsa bu platform yayın hayatını asla sürdüremez. Bu sebeple bu tür iddialara kanmadan uygulamayı kullanabilirsiniz. Ücret ödemek istemezseniz uygulama içerisinden ücretli tema almamalısınız. İşte bu kadar basit.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın