Trump Açıkladı: TikTok, 24 Saat İçerisinde Yasaklanacak

ABD Başkanı Donald Trump, son zamanlarda oldukça sık konuşulan TikTok yasağına açıklık getirdi. Açıklamalara göre TikTok, bugün itibarıyla yasaklanacak.
 Trump Açıkladı: TikTok, 24 Saat İçerisinde Yasaklanacak

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan ve son zamanlarda oldukça fazla sayıda kullanıcıya ulaşan TikTok, bazı ülkelerde hedef haline geldi. Geçtiğimiz zamanlarda Hindistan‘da yasaklanan sosyal medya platformu TikTok, şimdi de ABD’de yasaklanıyor. ABD Başkanı Donald Trump, “1 Ağustos Cumartesi günü TikTok’u ABD’de yasaklayacağız” açıklamasında bulundu.

Bildiğiniz gibi sosyal medya platformu TikTok, son günlerde veri ihlali iddialarıyla oldukça çok konuşuluyor. Özellikle iOS 14‘ün yayınlanmasıyla birlikte veri ihlali yaptığı ortaya çıkan TikTok, sosyal medyanın gündemi haline gelmişti. iOS 14’ün ilgili güvenlik ve gizlilik özelliğinde, hangi uygulamanın nereye eriştiği anlık olarak görünüyordu. Bu özelliği deneyen ve video kaydeden bir kullanıcı ise TikTok’un her saniye panoyu kopyaladığını ortaya koydu. Yani TikTok, kopyaladığınız şeyleri bile kaydediyordu.

Bundan kısa bir süre sonra Hindistan ve Çin arasında yaşanan gerginlik sonucu TikTok ve Çin merkezli pek çok uygulama Hindistan’da yasaklandı. Ardından ülkemizde bile TikTok’a karşı soruşturma başlatıldı. Tüm bunlar oldukça çok konuşulurken ve TikTok’un Çin hükümetine bilgi sattığı iddia edilirken, ABD’de olaya katıldı. TikTok hakkında soruşturma başlatan ABD Başkanı Donald Trump, TikTok’un yasaklanabileceğinin sinyallerini uzun süredir veriyordu. Dün gelen açıklamaya göre soruşturmalar son buldu. ABD Başkanı Trump, TikTok’u ülke genelinde yasaklama kararı aldı.

İlgili İçerik  Çin, TikTok Konusunda ABD'yi Uyardı: "Karşılık Veririz"
Trump Açıkladı: TikTok, 24 Saat İçerisinde Yasaklanacak

ABD Başkanı Donald Trump, TikTok’un Microsoft tarafından satın alınma isteğini de onaylamadı. Yani TikTok’u kapatma kararı kesinlikle alınmıştı. Dün Trump tarafından yapılan açıklamada ise “Cumartesi günü TikTok’u ülke genelinde yasaklayacağız.” ifadeleri kullanıldı.

Amerika Birleşik Devletleri, TikTok’ta en fazla kullanıcısı bulunan ülkelerden biri diyebiliriz. Çünkü TikTok’ta 80 milyondan fazla ABD’li bulunuyor. Bu da TikTok için oldukça zor bir durum olacak diyebiliriz. 24 saat içerisinde 80 milyondan fazla kullanıcısını kaybedebilecek olan TikTok, şuan için oldukça zor bir durum ile karşı karşıya.

Ayrıca ülkemizde de 28 milyon TikTok kullanıcısı bulunuyor. Uygulamanın Hindistan’da yasaklandığı ve ABD’de yasaklanacağı düşünüldüğünde, TikTok’ta en fazla kullanıcısı bulunan 1. ülke Türkiye olacak. Çünkü bu ülkelerde TikTok yasaklanmadan önce Türkiye, TikTok kullanıcı sayısında 3. sıradaydı.

İlerleyen saatlerde gelişmeleri hep birlikte göreceğiz. Gelişmelerden ve güncel teknoloji haberlerinden haberdar olmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü | Tarihin İlk Bitcoin Alışverişi başlıklı makalemizde 10.000 Bitcoinlik Pizza, Bitcoin ve Bitcoin Pizza hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın