Connect with us


Dijital Haberler

Trump, ABD’li Şirketlerin TikTok ve Wechat ile İş Yapmasını Yasakladı

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’li kişi ve şirketlerin Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok ve mesajlaşma uygulaması WeChat ile iş yapmasını yasakladı.

Zaman:

Tarih:

Trump, ABD'nin TikTok ve Wechat ile İş Yapamsını Yasakladı

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki gerilim son günlerde oldukça yükseliyor. TikTok‘u yasaklamakla tehdit eden ve TikTok’un ABD‘li bir şirkete satılması için baskı uygulayan ABD Başkanı Donald Trump, Çin tarafından büyük bir tepki görmüştü. Çin, TikTok’un zorla ABD’ye sattırılması sonucunda misilleme yapabileceklerini söyleyerek ABD’yi tehdit etmiş ve baskıları durdurmasını istemişti. Fakat Trump, bu açıklamanın ardından durmadı.

Çin’in misilleme tehdidinin ardından ABD Başkanı Donald Trump, TikTok’a karşı olan tavrını ilerletti. Bu sefer hedefte hem Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok, hem de Çin merkezli mesajlaşma platformu WeChat vardı. WeChat, her ne kadar Çin devletine ait bir uygulama gibi görünse de, bugüne kadar TikTok kadar konuşulmamıştı. Fakat gerilim yükselince hedef tahtasına WeChat de eklendi.

Amerika Birleşik Devletlerinde son günlerde oldukça sık konuşulan tartışmaya, bir de iş yapma yasağı eklendi. ABD Başkanı Donald Trump’ın imzaladığı kararnameye göre ABD’li şirketlerin ve kişilerin, WeChat ve TikTok ile iş yapması tamamen yasaklanacak. 45 gün içerisinde yürürlüğe girecek olan bu kararname ile birlikte WeChat ve TikTok, ABD’den hiçbir şekilde iş alamayacak.

Benzer içerik:  8 Yaşında Bir Çocuk, 38 Bin Dolarlık Anlaşma Bonusuyla E-Spor Takımına Katıldı
Trump, ABD'nin TikTok ve Wechat ile İş Yapamsını Yasakladı

Diğer bir yandan ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada TikTok’un ABD kolunun ABD’li bir şirkete satılmaması halinde yasaklanacağını belirtmişti. Trump, TikTok’a bu satış için 15 Eylül’e kadar zaman vermişti. Yeni imzalanan kararname ile birlikte bu durum nasıl ilerleyecek hep birlikte göreceğiz.

Diğer bir yandan Donald Trump’ın WeChat ve TikTok’a karşı aldığı iş yapma yasağı kararının ardından Çin yönetiminden de tepki gecikmedi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, ABD’yi keyfi siyasi manipülasyon ve baskı yapmakla suçladı.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir