Troll Nedir?

 Troll Nedir?

Sosyal medyada sıkça kullanılan “Troll” tabiri nedir ne değildir bu makalemizde detaylı olarak hazırladık.


İlginizi Çekebilir: Nanoteknoloji Nedir

Sosyal medyada çok kullanılan Troll kelimesinin ne demek olduğunu merak etmiş olabilirsiniz. Sosyal medyada mizahi bir şekilde ortalığı karıştıran veya yine sosyal medyada bir şekilde birilerine sataşan kişilere karşı Troll tabiri kullanılmaktadır.

Trol kelimesi, İskandinavya folklorunda mağaralarda yaşayan dev veya cüce olan “efsanevi çirkin bir yaratık”tan gelmektedir. Sosyal medya trolleri genelde birilerine, bir gruba veya kişilere zarar vermek amacıyla bir çok girişimde bulunan kişilere denir.

Bu tür troller günümüzde en çok Twitter platformunda trendtopic özelliği ile gruplaşmaktadır. Bu tür troller internet ortamında tartışma çıkarmak amacıyla bir çok forumu, sözlüğü, sosyal medya veya mesajlaşma platformunu kullanmaktadır.

“Efsanevi çirkin yaratık” anlamına gelen trol kelimesi, uygun olmayan içerikler paylaşan kişilere, kafa ütüleyen kişilere, verilen imkanları kötüye kullanan kişiye ve yersiz eleştirme yapan kişilere de söylenmektedir.

İlgili İçerik  Elazığ Depremini Tahmin Eden Dyson Lin, İstanbul İçin Alarm Verdi

Mitolojiye bakıldığında troll insanların karanlıkta insanlara zarar verdiği söylenir. Fakat bir diğeri ise balıkçılıkta yapılan “trol atma olayı”dır. Balıkçılıkta kullanılan trol atma terimi, balık sürülerini yakalamak için denize ağ atma olayı için kullanılmaktadır.

Ülkemizde her geçen gün artan sosyal medya ve internet trolleri, devletin üst yöneticileri ve bir çok ünlü kişinin de dikkatini çekmiştir. İnternette siyasi trollere de sıkça rastlanır.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın