Connect with us


YouTube Haberleri

Travma Geçiren YouTube Çalışanı, YouTube’a Dava Açtı

YouTube’da çalışırken zorunlu olarak izlediği videolar sebebiyle tüm psikolojisi alt üst olan, adeta hayatı kararan bir içerik moderatörü, YouTube’a karşı dava açtı.

Zaman:

Tarih:

Travma Geçiren YouTube Çalışanı, YouTube'a Dava Açtı

Dünyanın en büyük video platformlarından biri olan YouTube, dünya çapında yüz milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Genel olarak herkesin izleyebileceği türden içerikler barındıran ve kötü içerikleri anında kaldıran YouTube, yüz milyonlarca kullanıcısına oldukça temiz bir platform sunuyor. Fakat kullanıcılar YouTube’da kötü içeriğe rastlamasa da, içerik moderatörleri için durum çok daha zor geçiyor.

Biz aslında YouTube’a girdiğimizde, YouTube’un içerik moderatörleri tarafından kontrol edilmiş, kötü içerikler temizlenmiş halde görüyoruz. Fakat YouTube’da çalışan moderatörler günde onlarca, hatta binlerce kötü içerikli video şikayeti alıyor. İçerikleri sık sık inceleyen YouTube içerik moderatörleri, şikayet edilen videoları tek tek izlemek, videodaki içeriğin kötü olduğunu doğrulamak zorunda kalıyor. Videonun tamamını incelemek zorunda kalan YouTube içerik moderatörleri, her gün fazlasıyla rahatsız edici video ile karşılaşıyor.

Bu videolar yetişkin içerikli videolar değil tabii ki. Onlar, içerik moderatörlerinin izlediği en “masum” videolar olabiliyor. YouTube içerik üreticilerinin önüne gelen videolarda işkence görüntüleri, katliamlar, kafa kesme videoları, çocuk istismarları gibi pek çok içerik bulunuyor. Sayamadığımız türde her konuda videoları izlemek zorunda kalan YouTube içerik üreticileri, bu süreçte büyük bir psikolojik sıkıntıya giriyor. Bunlardan biri de YouTube’un merkezi olan ABD‘de, YouTube içerik moderatörü olarak çalışan bir kişi oldu.

Her Türlü Videoya Maruz Kalıyorlar

Travma Geçiren YouTube Çalışanı, YouTube'a Dava Açtı YouTube'da çalışırken zorunlu olarak izlediği videolar sebebiyle tüm psikolojisi alt üst olan, adeta hayatı kararan bir içerik moderatörü, YouTube'a karşı dava açtı.

Arama motoru devi Google’ın bünyesinde bulunan YouTube’da içerik moderatörü olarak görev yapan bir kişi, izlediği birbirinden “kötü” videolardan dolayı psikolojik sıkıntılar yaşamış, adeta hayatları kararmıştı. Tüm psijkolojileri alt üst olan YouTube içerik moderatörlerinden birisi, psikolojisinin son derece bozulmasının ardından Kaliforniya’da YouTube’a karşı dava açtı.

Bir avukat ile anlaşarak YouTube’a karşı dava açan içerik moderatörü, ortaya çıkan bilgilere göre büyük psikolojik sorunlar yaşıyordu. Avukat, müvekkilinin uyumakta büyük zorluklar çektiğini, uyusa da korkunç kabuslar gördüğünü söyledi. Müvekkilinin bunu sürekli yaşadığına değinen Avukat, müvekkilinin geceleri sık sık uyandığını ve zihninde, izlediği videoların sürekli tekrarlandığını belirtti.

Benzer içerik:  Alman Basını: "Türkiye, TOGG ile Kendi Teslasını Üretiyor"

Günde 100-300 Video İzliyorlar

Travma Geçiren YouTube Çalışanı, YouTube'a Dava Açtı YouTube'da çalışırken zorunlu olarak izlediği videolar sebebiyle tüm psikolojisi alt üst olan, adeta hayatı kararan bir içerik moderatörü, YouTube'a karşı dava açtı.

Güvenli bir çalışma yeri sunmamak ve çalışanın akıl sağlığını korumamak suçlamalarıyla karşılaşan YouTube, ortaya çıkan bilgilere göre içerik moderatörlerinin karşısına günde ortalama 100-300 farklı kötü içerikli video çıkarıyordu . Açılan dava kapsamında YouTube’dan tazminat isteyen içerik moderatörü, bununla birlikte çalışanlara tıbbi tedavi verilmesini, ayrıca içerik moderatörlerinin tıbbi izlemelere tabi tutulmasını istedi.

Dava açan içerik üreticisi YouTube’daki işinden ayrılmış olsa da, hala işine devam eden ve yeni çalışacak olan kişiler için değişimler istedi. Günde 100-300 arasında fazlasıyla kötü içeriklere sahip videolar izleyen içerik moderatörleri, bu içeriklerin “kötü” olduğunu doğrulamak ve kaldırmak için detaylarıyla videoyu izlemek zorunda kalıyor. Şaka amaçlı ve gerçeği yansıtmayan videoların platformdan kaldırılmaması için, içerik moderatörleri her videoyu detayına kadar izlemek zorunda kalıyor.

Daha Önce Facebook Tazminat Ödemişti

Travma Geçiren YouTube Çalışanı, YouTube'a Dava Açtı YouTube'da çalışırken zorunlu olarak izlediği videolar sebebiyle tüm psikolojisi alt üst olan, adeta hayatı kararan bir içerik moderatörü, YouTube'a karşı dava açtı.

Daha önce benzer bir dava, dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook’a da açılmıştı. Facebook, açılan bu dava sonucunda mahkemede haksız görülmüş ve çalışanlarına tazminat ödemek zorunda kalmıştı. 2020 Mayıs ayında Facebook’a karşı açılan davada Facebook, içerik moderatörlerine 52 milyon dolarlık tazminat ödemeyi kabul etmişti.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir