Connect with us


Bilim & Sanat

Toyota, Uzaya Araç Göndererek Ay’ı Araştıracak: Lunar Cruiser

Japonya merkezli dev otomotiv şirketi Toyota’nın uzaya giderek Ay’ı araştıracak oldukça ilgi çekici bir tasarıma sahip olan yeni aracının ismi belli oldu.

Zaman:

Tarih:

Toyota, Araç Göndererek Ay'ı Araştıracak: Lunar Cruiser

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Japonya merkezli Toyota, Ay’a gidecek otomobili üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Oldukça şık bir tasarıma sahip olan Lunar Cruiser, Japonya’nın uzay araştırma ajansı Jaxa ve Toyota ortaklığında geliştiriliyor. Büyük ve 6 tekerlekli bir tasarıma sahip olan yeni Toyota Lunar Cruiser adlı uzay aracı, Ay’da gezebilecek ve içerisinde 4 kişi bulundurabilecek.

Bugün Lunar Cruiser olarak adlandırılan ve uzaya gitmesi için hızla üzerinde çalışılan uzay aracı, daha önce NASA’nın da hazırladığı araca benzer oldukça ilginç bir tasarıma sahip. Bildiğiniz gibi ABD’nin uzay ajansı olan NASA, uzay çalışmalarına dikkat çekebilmek amacıyla muhteşem bir şekilde araç tasarlamış, Mars Rover ismiyle bu aracı karşımıza çıkarmıştı.

Şimdi de uzay çalışmalarında en iyi ülkelerden biri olan Japonya’nın uzay ajansı Jaxa ve dünyanın en büyük otomobil üreticisi olarak bilinen Toyota, bu alanda iyi bir çalışmaya imza atıyor. Tasarlanan 6 tekerlekli dev araç, içerisinde 4 kişiyi taşıyabiliyor. 2029 yılından itibaren Ay’a gideceği ve Ay’a yerleşmesinden sonra 10 bin kilometrelik bir menzile sahip olacağı söylenen Lunar Cruiser adlı bu araç, Ay üzerinde çeşitli araştırmalarda bulunacak. Bu sayede Ay hakkında çok daha geniş bilgilere sahip olacağız.

Benzer içerik:  Bilim İnsanları Paralel Evren Deneylerine Başladı!
Toyota, Uzaya Araç Göndererek Ay'ı Araştıracak: Lunar Cruiser Japonya merkezli dev otomotiv şirketi Toyota'nın uzaya giderek Ay'ı araştıracak oldukça ilgi çekici bir tasarıma sahip olan yeni aracının ismi belli oldu.

Japonya’da geliştirilen ve Lunar Cruiser olarak adlandırılan bu araç, 5.2 metre genişliğe ve 6 metre uzunluğa sahip. Diğer bir yandan 3.8 metre yüksekliğe sahip olan bu uzay aracı, normal şartlarda 2 kişiyi taşıyabilecek kapasitede olsa da, acil durumlarda bu sayı 4’e yükselebiliyor. Yani acil durumlarda bu araca 4 kişi binebilir diyebiliriz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir