Connect with us


Dünya'dan Haberler

Toshiba, Laptop Bilgisayar Pazarından Tamamen Çekildi

Japonya merkezli dev teknoloji şirketi Toshiba, Laptop üretiminden tamamıyla çekildi. Artık Toshiba marka dizüstü bilgisayar göremeyeceğiz…

Zaman:

Tarih:

Toshiba, Laptop Bilgisayar Pazarından Tamamen Çekildi

Dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri olan Toshiba, geçtiğimiz yıllarda dizüstü bilgisayar bölümünün büyük bir kısmını Sharp isimli bir şirkete satmıştı. Yine Japonya bir merkezli şirket olan Sharp, Toshiba’nın dizüstü bilgisayar bölümünün büyük bir oranına 2018 yılından beri sahipti. Fakat yeni yapılan bir anlaşma ile Toshiba’nın dizüstü bilgisayar bölümünün geri kalan kısmı da Sharp’a satıldı.

1998 yılından beri dizüstü bilgisayar piyasasında dikkat çeken Toshiba, piyasanın gelişmesi ve diğer markaların oldukça ön planda kalması sebebiyle piyasanın gerisinde kalmıştı. Özellikle Satellite serisiyle büyük bir başarı yakalayan Toshiba, son yıllarda pek de başarılı olamadığından dolayı dizüstü bilgisayar piyasasından vazgeçme kararı aldı. Bu kararın ardından 2018 yılında dizüstü bilgisayar bölümünün büyük bir kısmını Japonya merkezli teknoloji şirketi Sharp’a satan Toshiba, şirketin bir bölümünden bu şekilde vazgeçti.

Dün şirket tarafından yapılan açıklamalara göre şirketin dizüstü bilgisayar bölümünün kalan %19.9’luk bölümü ise 30 Haziran 2020’de Sharp tarafından satın alındı. Yani Toshiba’nın, dizüstü bilgisayar pazarında bir payı kalmadı. Toshiba tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Dynabook Inc.‘in sahip olduğu tedavüldeki hisselerin %19.9’unu Sharp Corporation’a devrettiğini duyurur. Bu transferin bir sonucu olarak, Dynabook, tamamına Sharp’ın sahip olduğu bir yan kuruluş haline geldi.

Benzer içerik:  Samsung'dan Büyük Yenilik: Galaxy Cihazlar Kaybolduğunda Çevrimdışı Olsa da Bulunabilecek
Toshiba, Laptop Bilgisayar Pazarından Tamamen Çekildi Japonya merkezli dev teknoloji şirketi Toshiba, Laptop üretiminden tamamıyla çekildi. Artık Toshiba marka dizüstü bilgisayar göremeyeceğiz...

2018 yılında Toshiba’nın bilgisayar bölümünün %80’ini satın alan Sharp, dizüstü bilgisayar bölümünün ismini Dynabook olarak değiştirmişti. Bu değişim ile birlikte Sharp, Dynabook ismiyle yeni ürünler piyasaya sürmüş ve markayı tekrar canlandırmaya başlamıştı. Bundan sonra Toshiba’nın bilgisayar bölümünün yeni sahibi olan Sharp, Toshiba’dan devraldığı bilgisayar bölümünde üretim yapmaya devam edecek.

Toshiba ise artık bilgisayar piyasasında ürünler sunmayacak. Piyasada hala Toshiba bilgisayarlar satılsa da, Toshiba tarafından yeni bilgisayar üretimi yapılmayacak.

Dilerseniz diğer güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir