TikTok’un 1 Yıldızlı 5 Milyon Yorumu Mağazadan Silindi

Geçtiğimiz günlerde büyük protestolara maruz kalan ve milyonlarca 1 yıldız alan TikTok'un Google Play yorumları, Google tarafından silindi.
 TikTok’un 1 Yıldızlı 5 Milyon Yorumu Mağazadan Silindi

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan TikTok, geçtiğimiz zamanlarda haberimizde sizlere aktardığımız gibi büyük bir protestoya maruz kalmıştı. Faizal Siddiqui isimli Hintli bir TikTok fenomeni, çektiği bir video ile çok büyük bir protestonun da başlamasına sebep olmuştu.

13,4 milyon takipçisi bulunan Siddiqui, Hindistan’ın en büyük TikTok fenomeniydi. Genel olarak şiddet içerikli TikTok videoları çeken Siddiqui, protestolara sebep olan son videosunda oldukça çirkin bir senaryo yazmıştı. Çektiği TikTok videosunda “beni terk eden kız arkadaşıma asit atıyorum” şeklinde senaryo oynayan Siddiqui, bunu halka da aşılıyordu. İlgili fenomenin 13,4 milyon takipçisi olduğu düşünülünce böyle bir videonun ne kadar kötü bir örnek olduğu da anlaşılabilir durumda.

İlgili fenomenin videosu bir çok şikayet almasına rağmen TikTok tarafından kaldırılmayınca, Hindistanlı sosyal medya kullanıcıları TikTok’a karşı protesto başlattı. TikTok daha sonra ilgili fenomeni platformdan banlasa da protestolara engel olamadı. Milyonlarca Hintli TikTok’un Google Play Store sayfasına 1 yıldız puanlama vererek uygulamayı protesto etmeye başladı. Ardından bir çok ülkeye yayılan protestoya Türkiye’de bir çok sosyal medya kullanıcısı bile katıldı.

TikTok’un 4,3 olan puanı, günler içerisinde 1,2’ye kadar geriledi. Fakat Google, daha önce de yapıldığı gibi 1 yıldızlı milyonlarca yorumu mağaza sayfasından kaldırdı. Google, bu işlemin önlem amaçlı yapıldığını ve uygunsuz oylamaların bu şekilde düzenlendiğini açıkladı. TikTok’un Google Play Store sayfasından 5 milyon adet 1 yıldızlı yorum kaldırılsa da, uygulamanın mağaza puanı sadece 1,4’e çıkabildi.

İlgili İçerik  İstanbul Kartlar Mobil Uygulama Oluyor
TikTok'un 1 Yıldızlı 5 Milyon Yorumu Mağazadan Silindi

Google, her kullanıcının yaptığı 1 yıldızlı yorumu platformdan kaldırmadı. Zaten böyle olsaydı o yıldızlama sisteminin de bir anlamı olmazdı. Büyük ihtimal Hindistanlı gruplar, bot sistemleriyle TikTok’un mağaza uygulamasına saldırdı ve bu sebeple robot oylamalar oluştu. Büyük ihtimalle Google, bu bot puanlamaları silmiştir.

Zaten her ne kadar 1 yıldızlı yorumların 5 milyon tanesi kaldırılsa da, TikTok hala 1,4 yıldız ortalamasında ve her geçen gün 1 yıldız puan almaya devam ediyor. İlerleyen günlerde Google, bu yorumlar içerisinde tekrar bir temizleme işlemi yapabilir. Bunu daha önce de haberimizde sizlere aktardığımız gibi, bir çok uygulamanın uygunsuz yorumları bugüne kadar pek çok kez Google tarafından temizlendi.

Bir önceki yazımız olan Redmi Smart TV X Fiyatı ve Özellikleri başlıklı makalemizde Akıllı Televizyon, Redmi ve Redmi Smart TV X hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın