TikTok’tan Trump’a: “Hiçbir Yere Gitme Niyetinde Değiliz”

Son zamanlarda ABD Başkanı Donald Trump'ın kapatma tehditleriyle karşı karşıya kalan TikTok'un ABD CEO'su "Hiçbir yere gitme niyetinde değiliz" açıklamasında bulundu.
 TikTok’tan Trump’a: “Hiçbir Yere Gitme Niyetinde Değiliz”

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan ve özellikle gençler arasında oldukça çok kullanılan TikTok, son zamanlarda ülkelerin yaptırım tehdidiyle karşı karşıya kalıyor. İlk olarak milyonlarca kullanıcısı bulunan Hindistan’da yasaklanan platform, ülkedeki milyonlarca kullanıcısını kaybetmek zorunda kalmıştı. Bundan kısa bir süre sonraysa ABD’de de TikTok’un kapatılacağı konuşulmaya başlandı.

Söylentiler ardı ardına gelirken ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo TikTok’a karşı oldukça net bir tavır sergilerken, Donald Trump‘tan bir açıklama gelmemişti. Geçtiğimiz zamanlarda Instagram’da “TikTok Kapatılsın Mı?” anketi düzenleyen Trump, bu anketin de sonuçlanması ile birlikte harekete geçti. 80 milyondan fazla TikTok kullanıcısı bulunan ABD’de “TikTok Yasaklansın” kararı alındı.

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, 80 milyon ABD’li TikTok kullanıcısını üzecek ifadelere yer verdi. “1 Ağustos Cumartesi günü TikTok’u ABD’de yasaklayacağız” açıklamasında bulunan Trump, nedendir bilinmez ama bu açıklamasını yerine getiremedi. Akşam saatlerinde ise TikTok’un ABD CEO’su Vanessa Pappas’dan oldukça dikkat çekici açıklamalar geldi. Pappas, sosyal medyada yayınladığı açıklama videosunda “Her gün TikTok kullanarak günlük yaşantımıza yaratıcılık ve neşe katan milyonlarca Amerikalıya teşekkürlerimi sunuyorum. Sizin sayısız desteğinizi duyduk ve teşekkür etmek istiyoruz. Hiçbir yere gitme niyetimiz yok. Daha uzun zaman için buradayız.” ifadelerine yer verdi.

TikTok’un resmi Twitter hesabından yapılan bu duyuru videosu 1,5 milyon’dan fazla izlendi ve 56 bin’den fazla beğeni topladı. ABD’de 80 milyondan fazla TikTok kullanıcısının bulunduğunu ve dünyanın en çok TikTok kullanan ülkesi olduğunu düşünürsek, TikTok’un ülkede kapatılması pek de kolay olmayacak gibi görünüyor. Diğer bir yandan ABD Başkanı Donald Trump ise bu konuda oldukça net. Trump, TikTok’un kapatılmasından yana.

İlgili İçerik  ABD, Türkiye'de de Kullanılan Dijital Hizmet Vergisine Soruşturma Başlattı

Diğer bir yandan konu ile ilgili açıklamalarda bulunan TikTok sözcüsü, “100 milyondan fazla Amerikalı, özellikle pandemi sırasında eğlence ve iletişim için TikTok kullanıyor. TikTok’un ABD’li kullanıcı verileri, çalışanlar için sıkı erişim kontrolü altında korunuyor. TikTok’un en büyük yatırımcıları ABD’den. Kullanıcılarımızın gizliliğini ve güvenliğini korumaya kararlıyız” ifadelerini paylaştı.

Bir önceki yazımız olan 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü | Tarihin İlk Bitcoin Alışverişi başlıklı makalemizde 10.000 Bitcoinlik Pizza, Bitcoin ve Bitcoin Pizza hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın