TikTok, Veri İhlali Sebebiyle 6 Milyar Dolar Zarar Etti

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan TikTok, veri ihlali iddiaları ve Hindistan'da erişim engeli kararından sonra 6 milyar dolarlık zarara uğradı.
 TikTok, Veri İhlali Sebebiyle 6 Milyar Dolar Zarar Etti

Son zamanların yükselen sosyal medya platformu TikTok, oldukça zor günlerden geçiyor. Son günlerde ortaya çıkan veri ihlali iddiaları ve erişim engeli kararları, TikTok’un oldukça devasa bir zarara uğramasına sebep oluyor. Tüm dünyada oldukça fazla kullanılan ve ülkemizde de 30 milyona yakın kullanıcı kitlesi bulunan TikTok, geçtiğimiz günlerde Hindistan‘da erişime engellendi.

Dünyanın en kalabalık 2. ülkesi olan ve TikTok’u en çok kullanan ülkelerden biri olan Hindistan’ın ülke genelinde TikTok’u engellemesi, TikTok’a büyük bir darbe oldu. Çin ve Hindistan arasında yaşanan gerginliğin ardından Çin’e ait 59 uygulamayı yasaklayan Hindistan hükümeti, bu 59 uygulama içerisinde TikTok, Mobile Legends gibi oldukça fazla kullanıcısı olan uygulama ve oyunlara da yer vermişti.

Ardından ülke genelindeki erişim engeli hakkında açıklama yapan Hintli yetkililer, bu erişim engeli yasağının “veri ihlali” sebebiyle getirildiğini ve TikTok’un kişisel kullanıcı verilerini Çin’e sattığını iddia etmişti. Tabii ki Hindistan’ın bu iddialarının yanında iOS 14 sürümünün de oldukça büyük bir etkisi oldu.

TikTok, Veri İhlali Sebebiyle 6 Milyar Dolar Zarar Etti

Hindistan’ın “veri ihlali” sebebiyle bu uygulamaları engellemesinin ardından bir diğer skandal da iOS 14 sürümü ile ortaya çıktı. iOS 14’ün getirdiği güvenlik ve gizlilik geliştirmeleri sayesinde TikTok uygulamasının, kopyaladığınız her şeyi kaydettiği ortaya çıkmıştı. Sizlere aktardığımız haberimizdeki gibi TikTok, panonuzu kopyalamanın dışında pek çok özel bilginize de erişebiliyordu.

İlgili İçerik  Google, TikTok'un Mağaza Puanını Tekrar Yükseltti

Tüm bu veri ihlali iddialarının ve Hindistan tarafından gelen açıklamaların ardından TikTok tüm haber medyalarında gündem oldu. Bir çok sosyal medya kullanıcısı TikTok’u silerken, pek çoğu da tepkilerini gösterdi. Bir çok kullanıcı tarafından “Çin’e veri sattığına” kesin gözüyle bakılan TikTok, bu süreçte hem Hindistan’dan, hem bir çok ülkeden büyük bir kullanıcı kitlesini kaybetti.

Forbes dergisinin haberine göre TikTok üst kuruluşu ByteDance’ın CEO’su, bu dönemde 6 milyar dolarlık dev bir zarar beklediğini belirtti. Bunun yanında diğer ülkelerden bir çok kişinin de TikTok’a karşı olumsuz bakması ve uygulamayı kaldırması, TikTok’un zararını büyütecek gibi görünüyor. Veri ihlali iddialarının ardından ülkemizde de Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) TikTok hakkında inceleme başlattı.

İlerleyen günlerde TikTok hakkında gelişmeleri hep birlikte göreceğiz. Gelişmeler ve güncel teknoloji haberleri için “kitle.net” web sitemizi takipte kalın…

Bir önceki yazımız olan 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü | Tarihin İlk Bitcoin Alışverişi başlıklı makalemizde 10.000 Bitcoinlik Pizza, Bitcoin ve Bitcoin Pizza hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın