Connect with us


Dijital Haberler

TikTok, Uygur Türkleri İçin Konuşan ABD’li Genç Kızı Banladı

Zaman:

Tarih:

TikTok, Uygur Türkleri İçin Konuşan ABD'li Genç Kızı Banladı

Çin merkezli sosyal paylaşım platformu TikTok, dün hesabında Uygur Türkleri için video paylaşım yapan 17 yaşında ki Feroza Aziz isimli genç kızı platform üzerinden uzaklaştırdı.

Feroza Aziz yaptığı TikTok paylaşımında Çin’in Uygur Müslümanlarını kamplarda tutmasına tepki gösterdi. İşte daha uzun kirpikler elde etmek için bir püf noktası! başlığı ile paylaştığı video’da Çin’in yaptığı yasadığı uygulamaları ve Uygur Türklerine karşı tutumunu eleştiren Feroza, 550 bin’den fazla beğeni aldı. TikTok’un da dikkatini çeken bu video, Feroza’nın platformdan banlanmasına sebep oldu.

Feroza Aziz yaptığı TikTok videosunda tam olarak şunları söyledi;

“Merhaba Arkadaşlar! Sizlere kirpiklerinizi nasıl daha uzun yapacağınızı anlatmak istiyorum. Öncelikle bir kirpik kıvırıcısı alın. Kirpiklerinizi bu şekilde kıvırın. Sonra da bunu bir kenara bırakıp telefonunuzdan Çin’de neler olduğunu araştırın. Masum müslümanları ailelerinden ayırıp kamplarda nasıl esir alıyorlar, onları kaçırıp, tecavüz edip, domuz yemeye ve içki içmeye nasıl zorluyorlar, dinlerini nasıl zorla değiştiriyorlar, değiştirmezlerse de öldürüyorlar. Öğrenin!. Bu toplama kampına giden insanlar canlı dönmüyor. Bu yeni bir soykırım! ve kimse bununla ilgili konuşmuyor. Lütfen bunun farkında olun ve bu farkındalığı yayın. “

Feroza Aziz
Feroza Aziz

Bu videosundan sonra Çin merkezli sosyal paylaşım platformu TikTok genç kızı banlamıştı ve TikTok’a Twitter’dan binlerce tepki yağmıştı. Binlerce destekçi ise Twitter üzerinden Feroza Aziz’i desteklemişti. Ayrıca böyle bir olayın yaşanması TikTok platformunu çatısı altında bulunduran ByteDance şirketinin Çin hükümetine boyun eğmesi konusunda endişeler yaydı. Tepkilerle başa çıkamayan TikTok şirketi konu ile alakalı bir açıklama yaptı.

TikTok, Genç Kızdan Özür Diledi!

TikTok, Genç Kızdan Özür Diledi!
TikTok, Genç Kızdan Özür Diledi!

ByteDance şirketi TikTok Çin hükümetine boyun eğiyor gibi iddialara “Kesinlikle böyle bir şey yok, Çin hükümeti bizden bir şey engellememizi istese bile bunu yapmayız” şeklinde yanıt verdi. Feroza Aziz’in hesabının banlanmasının ise, daha önceki hesabında Usame Bin Ladin’in fotoğrafını içeren bir paylaşım yapmasından kaynaklandığını belirtti. Fakat genç kızın daha önceki hesabı zaten çoktan kapatılmıştı ve genç kız Uygur Türkleri hakkında konuşana kadar platformdan uzaklaştırılmamıştı. Bu sözlerin ardından genç kızdan özür dileyen ByteDance, TikTok üzerinden paylaşım yapmaya devam edebileceğini belirterek hesabın geri açıldığını duyurdu. Genç kız TikTok’un özrünü kabul etmediğini ve bu konuşmaları bütün platformlar üzerinden devam ettireceğini belirtti.

Çin’in Uygur Türklerine, Müslümanlara yaptığı bu soykırım daha önce bir çok kişi tarafından tepki çekmiş ve Ruhi Çenet’te bu konu hakkında bir video paylaşmıştı. Bu tür bilinçlendirme videolarının daha çok artmasını umuyor ve ABD’li genç kızı tebrik ediyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsor

Güncel