Connect with us


Dünya'dan Haberler

TikTok, Trump Yönetimini Mahkemeye Verdi

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından olan ve hızla yükselen TikTok, son zamanlarda yaşanan yaptırım kararlarının ardından Trump yönetimine dava açtı.

Zaman:

Tarih:

TikTok, Trump Yönetimini Mahkemeye Verdi

Çin merkezli olması sebebiyle büyük bir hedef haline gelen dünyanın en büyük sosyal medya platformu olma yoluna hızla ilerleyen TikTok, artık Donald Trump‘ın yaptırım kararlarından sıkıldı ve konuşarak hiçbir şeyi çözemeyeceğine, dava açması gerektiğine karar verdi. Hafta sonu yaptığı duyuruda ABD ile anlaşmak için her yolu denediklerini ve 1 senedir uğraştıklarını aktaran TikTok çatı şirketi ByteDance, hafta içinde Trump yönetimine karşı dava açacaklarını duyurmuştu.

Hafta sonu yapılan duyuruda artık yaptırım ve ambargo kararlarından bıkmış şekilde karşımıza çıkan TikTok çatı şirketi ByteDance, son zamanlarda ABD tarafından büyük bir baskıya maruz kalıyor. Donald Trump yönetimi, eğer TikTok’un ABD bölümü ABD merkezli bir şirkete satılmazsa, platformun ülke genelinde yasaklanacağını söylüyor. Bunun için TikTok’a 45 gün süre veren Trump, bu süre sonuna kadar ABD Merkezli bir şirketin TikTok’un ABD bölümünü satın almasını, aksi taktirde yasak kararının uygulanacağını söylüyor.

Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok ve çatı şirketi ByteDance ise Donald Trump yönetimini bu karardan döndürmeye çalışıyor. Fakat ByteDance her ne kadar uğraşsa da, Trump yönetimini hiçbir şekilde ikna edemiyor. Trump yönetimiyle anlaşmak ve yaptırım kararlarından kurtulmak için her yolu denediklerini ve 1 yıldır uğraştıklarını anlatan ByteDance, artık yapacak bir şey kalmadığını ve belgeleri mahkemeye sunarak Trump yönetimine dava açacaklarını hafta sonu yaptığı açıklamayla duyurmuştu.

Benzer içerik:  Sagopa Kajmer ve Ceza, Exxen'de Birlikte Rap Programı Sunabilir: İşte Exxen'in İlk Detayları
TikTok, Trump Yönetimini Mahkemeye Verdi Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından olan ve hızla yükselen TikTok, son zamanlarda yaşanan yaptırım kararlarının ardından Trump yönetimine dava açtı.

İşte ortalığı daha da kızıştıracak o dava bugün açıldı. TikTok, Trump yönetiminin kararlarının yersiz olduğunu ve veri ihlali iddialarının gerçeği yansıtmadığını belgeler ile mahkemeye sundu. Zaten ABD’nin İstihbarat Teşkilatı CIA, TikTok hakkında yaptığı araştırmalar sonucunda herhangi bir ihlale rastlamadığını söylemiş, ihlal olduğuna yönelik bir kanıt bulamadığını aktarmıştı. Yani Trump yönetimi TikTok’u her ne kadar suçlasa da, ellerinde hiçbir kanıt yok.

Bu sebeple yasaların devreye girmesi halinde TikTok’un haklı çıkması oldukça muhtemel. Fakat ABD’de Trump dışında birçok kişi de TikTok karşıtı bir algı oluşturmuş ve bu sebeple uygulamanın engelleneceğine kesin gözle bakılır durumda. Diğer bir yandan TikTok’un ABD bölümünün ABD merkezli bir şirkete satılması da oldukça muhtemel. ABD’li kullanıcılarının verilerini olağanüstü önlemler ile koruduğunu söyleyen TikTok, Trump karşısında başlattığı bu savaşı kazanabilecek mi, hep birlikte göreceğiz…

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir