Connect with us


Sosyal Medya

TikTok’tan Kaldırılan Video Sayısı Devasa Boyutlara Ulaştı

Yükselen sosyal medya platformu TikTok, yayınladığı şeffaflık raporunda platformdan kaldırılan toplam video sayısını da açıkladı. Kaldırılan video sayısı devasa boyutlara ulaştı.

Zaman:

Tarih:

TikTok'tan Kaldırılan Video Sayısı Devasa Boyutlara Ulaştı

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından olan TikTok, son zamanlarda yaşanan büyümenin ardından adeta zirveye kadar yükseldi. Rakip sosyal medya platformlarına korku salan TikTok, devamlı olarak yaptığı gibi bu yıl platformdan kaldırdığı toplam video sayısını da açıkladı. Yayınladığı şeffaflık raporunda platformdan kaldırılan video sayısına da yer veren TikTok, platformun ne kadar kullanıcıya ulaştığını da ortaya koydu.

Özellikle gençler arasında tercih edilen ve yüz milyonlarca aktif kullanıcısı bulunan sosyal medya platformu TikTok, her ne kadar ABD‘nin hedefi haline gelse de dünya çapında yükselişini sürdürüyor. Platformun verilerine göre paylaşılan şeffaflık raporları ile ortaya çıkan rakamlar, fazlasıyla şaşırtıcı. Buna göre TikTok’tan kaldırılan video sayısı bile milyonları, hatta 100 milyonu aşıyor.

Covid-19 sürecinde karantinada kalan ve canı sıkılan insanların en sevdiği uygulamalardan biri haline gelen TikTok, bu süreçte ulaştığı yeni kullanıcılar sayesinde müthiş bir büyüme yaşadı. Bu büyümeyle birlikte 2020 ilk 6 ayına yönelik bir şeffaflık raporu yayınlayan TikTok çatı şirketi ByteDance, yılın sadece ilk 6 ayında tam 104 milyon videoyu platformdan kaldırdıklarını raporda belirtti.

6 Ayda 104 Milyon TikTok Videosu Silindi

TikTok'tan Kaldırılan Video Sayısı Devasa Boyutlara Ulaştı Yükselen sosyal medya platformu TikTok, yayınladığı şeffaflık raporunda platformdan kaldırılan toplam video sayısını da açıkladı. Kaldırılan video sayısı devasa boyutlara ulaştı.

Tabii ki silinen bu videoların her biri, bir sebepten dolayı kaldırıldı. Platform kurallarını ihlal eden her türlü videoyu platformdan kaldıran TikTok, bu tür içeriklere izin vermemekte oldukça kararlı. 2020’nin ilk altı ayında 104 milyondan fazla videoyu kaldırdığını bildiren TikTok, bir önceki Temmuz – Aralık 2019 raporunda 6 ayda 49 milyon videonun kaldırıldığını açıklamıştı. 2 katından daha fazla oranda yükseliş gösteren rakamlar, TikTok’un yükselişini de ortaya koymuş oldu.

Benzer içerik:  Roscosmos, Yörüngede Çekilen "Kaybolan Ay" Fotoğrafı Paylaştı

Bu videoların kaldırılma sebebi de çoğunlukla cinsellik içerdiği veya küçük çocukların güvenliğini ihlal edebileceği oldu. TikTok platformundan kaldırılan 104 milyon videonun neredeyse 3’te 1’i, cinsellikten dolayı silindi. Videoların %22,3‘ü küçüklerin güvenliği için, %19,6‘sı yasa dışı eylemler içerdiği için, son olarak %13,4‘ü de kendine zarar verme veya intihar gibi davranışlar içerdiği için TikTok platformundan kaldırıldı.

TikTok’a olan bu devasa ilgi, TikTok’ta paylaşılan yasa dışı ve kurallara aykırı içerikleri de fazlasıyla arttırdı. Her kullanıcının platformu gereği için kullanmadığı gibi, bazı kullanıcılar da TikTok’un sistemini kötüye kullanabiliyor. Her sosyal medya platformunun büyümesiyle yaşanan sorunlar, artık TikTok’ta da sıklıkla görünüyor. Diğer bir yandan TechCrunch’ta yapılan habere göre TikTok, 42 ayrı bölgeden toplamda 1.768 yasal istek aldı.

Bu yasal istekler genellikle kolluk kuvvetlerinden bir kullanıcının bilgilerini almak adına istendi. Yasa dışı içerikler ile ilgili harekete geçen kolluk kuvvetleri, bu sene TikTok’a 1.768 yasal talep gönderdi. Bu taleplerden 290‘ı da ABD‘deki kolluk kuvvetlerinden geldi.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir