TikTok, Çok Büyük Bir Protesto ile Karşı Karşıya

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olma yolunda hızla ilerleyen TikTok, Hintli bir kullanıcının "asit atma videosu" sebebiyle çok büyük protestoya maruz kalıyor.
 TikTok, Çok Büyük Bir Protesto ile Karşı Karşıya

Son zamanların yükselen sosyal medya platformlarından biri olan TikTok, dünya genelinde yükselişini sürdürürken çok büyük bir protestoyla karşılaştı. Müzikli videolar çekilebilen, oldukça garip videoların da yer alabildiği bir platform olan TikTok, dünya genelinde çok büyük bir protesto ile karşı karşıya geldi.

Hindistan’lı bir kullanıcının TikTok platformunda paylaştığı bir video öncelikle Hindistanda büyük bir tepki çekerken, sonrasında tüm dünyaya yayıldı. Hintli kullanıcılar uygulamaya Google Play Store gibi platformlarda 1 yıldız vererek protesto yapmaya başladı. Ardından bir çok sosyal medya platformunda TikToku kaldırma çağrısında bulunuldu. Ülkemizde de geçtiğimiz dakikalardan itibaren TikTok’a karşı protestolar başlatıldı.

Google Play Store üzerinde 1 milyardan fazla indirme sayısına ulaşan TikTok’un ortalama yıldız puanı 2 puana kadar geriledi. Sosyal medyada ve Google Play Store yorumlar bölümünde uygulamaya tepkiler yağdı ve uygulamanın kaldırılması yönünde bir çok yorumlar atıldı.

Tüm bu tartışmaların başlamasına sebep olan kişi ise Hintli bir “TikToker” oldu. Faizal Siddiqui ismindeki Hindistanlı bir TikTokçu, geçtiğimiz gün oldukça tepki çeken bir video paylaştı. Video’nun içeriğinde ise bir kadına “asit” atılması söyleniyor ve gösteriliyordu.

TikTok Liderliğe Yükseliyor! 1.5 Milyar Kullanıcıya Ulaşıldı

13 milyon 400 binlik bir takipçi kitlesi bulunan ve videolarının toplam beğenisi 623 milyonu geride bırakan Hintli TikTokçu, çektiği bu video ile TikTok platformunu da çok büyük bir protestonun karşısına geçirdi. Hindistanın en büyük TikTok fenomenlerindne biri olan Faizal Siddiqui, çektiği videoda bir kadının yüzüne asit attığının canlandırmasını yapıyordu. Siddiqui isimli fenomen, rolde kendisini terk eden kızın yüzüne asit atacağını söylüyor ve bunu gerçekleştiriyordu(gerçek asit atmıyor).

İlgili İçerik  Tesla, 2019'un 4. Çeyreğinde Teslimat Rekorları Kırdı

Ulusal Kadınlar Komisyonu, bu video’nun kaldırılması ve bu kullanıcının engellenmesi için TikTok’a bir çok kez isteklerini iletti. Videodaki kullanıcı gerçek asit atmasa da, asit atmaya özendirici bir video yayınladı. İlgili fenomenin 13,4 milyon takipçisi olduğu düşünüldüğünde, bu tür bir videonun oldukça kötü yerlere gidebileceği bir gerçek.

Bu temalarda bir çok video çeken ve oldukça büyük bir TikTok fenomeni haline gelen kullanıcı, ne yazık ki TikTok tarafından bu zamana kadar desteklendi. Bir çok tepkiye rağmen bu tepkileri umursamayan TikTok, Google Play Store’da ve bir çok platformda protesto edilince kullanıcının hesabını kaldırmaya karar verdi. TikTok’tan konuya ilişkin bir açıklama henüz gelmiş değil.

Merak eden takipçilerimiz için ilgili videoyu buradan yayınlamak isterdik fakat böyle bir içeriğin web sitemizde yer almasının uygun olmayacağını düşünüyoruz. Bu sebeple çok merak ediyorsanız YouTube’da “Faizal Siddiqui Acid Attack” şeklinde arama yapabilirsiniz. Videonun içeriği, yukarıda belirttiğimiz şekilde.

(20.05.2020) Güncelleme: TikTok’un Google Play Puanı 1,3’e Geriledi

Bir önceki yazımız olan Kripto Kraliçe'nin 15 Milyar Dolarlık Kripto Para Vurgunu başlıklı makalemizde Bitcoin, Kripto Kraliçe ve Kripto Para Vurgunu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın