TikTok’un “Çirkin ve Yoksul Kullanıcıları Engelleyin” Maddesi Ortaya Çıktı

 TikTok’un “Çirkin ve Yoksul Kullanıcıları Engelleyin” Maddesi Ortaya Çıktı

Son zamanların yükselen sosyal medya uygulaması TikTok‘un çok ilginç bir maddesi geçtiğimiz saatlere ortaya çıktı. “Çirkin / Yoksul / Göbekli Kullanıcıları Engelleyin” maddesi, TikTok sözcüsü tarafından da doğrulandı.


İlginizi Çekebilir: TikTok, Kafatası Kırıcı Challenge’ı Yasakladı

Son zamanların en çok tercih edilen sosyal medya uygulamalarından biri olan müzikli video içeriklerinin paylaşıldığı TikTok’un çok ilginç bir maddesi geçtiğimiz saatlerde ortaya çıktı.

TikTok üst yöneticilerinin platform moderatörlerine gönderdiği, “hangi kullanıcıların hangi durumlarda platformdan engellenmesi gerektiği” belgesi, haber şirketi The Intercept tarafından ele geçirildi. Ele geçirilen belge’de çok ilginç bir madde yer alıyordu. Madde’de, genel olarak insanların fiziksel özelliklerinden yola çıkılarak engellenme sebebi olduğuna karar veriliyor.

TikTok’un o çok konuşulan maddesinde “Anormal Yüz Hatları ve Vücut Ölçüleri” ve “Videoda Görünecek Şekilde Göbekli” kişilerin platformdan uzaklaştırılması, yani banlanması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca yoksul görünen insanların da platformdan engellenmesi diğer maddeler arasında.

The Intercept’in bu maddeleri yayınlamasının ardından TikTok sözcüsü, ilgili iddiaları doğrulayarak büyük bir tepki gelmesine neden oldu. Sözcü, yaptığı açıklamada bu maddelerin “zorbalığı önlemek ve zorbalıkla mücadele” için kullanıldığını, “erken ve patavatsız” bir önlem olduğunu belirtti.

İlgili İçerik  TikTok, 16 Yaşından Küçüklere Mesajlaşmayı Yasakladı
TikTok, Genç Kızdan Özür Diledi!

Ayrıca ele geçirilen maddeler arasında “Çin’in ulusal onuruna zarar veren siyasi konuşmalar” da yer alıyordu.

TikTok, ilgili maddelerin 2019 sonuna kadar kullanıldığını ve şuan için geçerli olmadığını belirtse de kullanıcılar diğer maddelerin içerisinde bu tür engelleme sebeplerinin olup olmadığını merak etti.

Çin merkezli ByteDance isimli şirketin alt kuruluşu olan TikTok, daha önce Uygur Türklerine dair bir video çeken ve paylaşan kızı platformdan uzaklaştırmış, geçerli bir sebep göstermeden “diğer hesabında kara mizah vardı” şeklinde altı boş bir iddia yayınlamıştı. Videoyu paylaşan genç kız diğer hesabının aylar önce kapattığını belirtmiş ve TikTok’a tepki büyümüştü. TikTok, olayın ardından genç kızdan özür dileyip hesabını geri açsa da Çin yanlısı yaptırımlarını sürdürmeyi ihmal etmedi.

İlgili Haber: TikTok, Uygur Türkleri İçin Konuşan ABD’li Genç Kızı Banladı

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın