Connect with us


Dünya'dan Haberler

TikTok CEO’su Kevin Mayer, Görevinden İstifa Etti

3 ay önce Disney’deki yöneticiliğinden ayrılarak TikTok’a CEO olarak geçiş yapan Kevin Mayer, kısa sürelik kariyerini sonlandırdığını ve istifa ettiğini duyurdu.

Zaman:

Tarih:

TikTok CEO'su Kevin Mayer, Görevinden İstifa Etti

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan ve özellikle gençler arasında çok sevilen TikTok, son zamanlarda pek de iyi yönde ilerlemiyor. Platform milyonlarca kişi tarafından kullanılsa ve diğer sosyal medya platformlarına büyük bir rakip olarak çıksa da, ABD’nin yaptırım tehditleri uygulamanın yükselişinin önünde büyük bir engel olarak duruyor.

TikTok’un Çin hükümetine veri sattığı ve veri ihlali yaptığı iddialarıyla platformun ülke genelinde yasaklanacağını söyleyen ABD Başkanı Donald Trump, bir süredir platformun ABD merkezli bir şirkete satılması konusunda baskı uyguluyordu. TikTok’un ABD bölümünün ABD merkezli bir şirkete satılmaması halinde ülke genelinde yasaklanacağını bildiren Trump, TikTok’a Eylül ayına kadar zaman tanımıştı.

Bu süreç başlamadan önce TikTok’un başına atanan Kevin Mayer ise henüz 3 aylık görevinden istifa etti. Daha önce Disney’de yöneticilik yapan ve oldukça başarılı bir kariyere sahip olan Kevin Mayer, TikTok üst kuruluşu olan ByteDance’da Operasyon Sorumlusu olarak ve TikTok’ta CEO olarak yeni görevine başlamıştı. Disney’den çıkarak TikTok ve ByteDance’da yeni görevine başlayan CEO, aradan geçen 3 ayın ardından bu zorlu süreçte istifasını duyurdu.

TikTok’a geçiş yaptığında heyecanını oldukça iyi ifadelerle bildiren Mayer, ilk açıklamalarında şunları söylemişti “ByteDance’daki harika ekibe katılacağım için çok heyecanlıyım. Herkes gibi ben de şirketin inanılmaz şekilde TikTok’u tasarlamasını ve sanal dünyanın bir parçası haline getirmesini etkilenerek izledim. ByteDance’ın yeni macerasına, dünyadaki her ülkede yer almasına liderlik edecek olmaktan dolayı heyecanlıyım

Benzer içerik:  Microsoft, Nokia'yı Yeniden Satın Alabilir
TikTok CEO'su Kevin Mayer, Görevinden İstifa Etti

Fakat son zamanlarda ABD ve TikTok arasında yaşanan bu baskı, TikTok’un yeni CEO’su Kevin Mayer’i de oldukça zor durumda bıraktı. Ani bir şekilde TikTok’taki görevinden istifasını duyuran Mayer, istifası hakkında CNET’e şu açıklamalarda bulundu: “Son günlerde, siyasi ortamın net bir şekilde değiştiğini gördüm. Gereken kurumsal değişikliklerle, bunun üstlendiğim rol için ne anlama geldiğiyle ilgili uzun ve ciddi bir şekilde düşündüm. Bu zemin dikkate alındığında ve bir çözüme yakında ulaşacağımız düşünüldüğünde, kalbimin bütün ağırlığıyla şirketten ayrılmaya karar verdiğimi sizlerle paylaşmak istedim.

Diğer bir yandan Kevin Mayer’in ardından yerini kim alacak henüz bilinmiyor. TikTok sözcüsü, Mayer’in şirketten ayrılmasıyla ilgili olarak Mayer’in kararına saygı duyduklarını ve şirkette geçirdiği zaman sebebiyle kendisine teşekkür ettiklerini belirtti. Diğer bir yandan TikTok’un ABD bölümü, kısa bir süre sonra ABD merkezli bir şirket tarafından satın alınabilir.

Gelişmeleri sizlere aktaracağız. Dilerseniz gelişmelere ve güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir