TikTok, 16 Yaşından Küçüklere Mesajlaşmayı Yasakladı

 TikTok, 16 Yaşından Küçüklere Mesajlaşmayı Yasakladı

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan TikTok, 16 yaşından küçüklerin platform içinde mesajlaşmasını yasaklayacak bir güncelleme üzerinde çalışıyor.


İlginizi Çekebilir: TikTok’un “Çirkin ve Yoksul Kullanıcıları Engelleyin” Maddesi Ortaya Çıktı

Çoğunlukla gençler tarafından kullanılan TikTok, kullanım şartlarında bir çok değişikliğe gidiyor. Bunlardan biri de çoğunlukla gençler tarafından kullanılan sosyal medya uygulamasının, 16 yaşın altındaki kişilere platform içerisinde mesajlaşma izni vermemesi olacak.

Uzun zamandır bir çok taciz sorunuyla karşı karşıya olan TikTok uygulaması, uygulama içerisinde bir çok gencin taciz edilmesine karşın alınan önlemleri genişletiyor. 16 yaş altındaki kişilerin TikTok platformunda başka birisine direkt olarak mesaj atması engellenirken, bir başkasının da 16 yaş altındaki kişilere mesaj atmasına izin verilmeyecek.

TikTok’un bu adımı bir çok denetici tarafından “cesur bir hareket” olarak tanımlandı. Şuandan itibaren 16 yaşının altındaki hiçbir TikTok kullanıcısı, özel mesajlaşma yoluyla bir başkası ile asla iletişim kuramayacak. Fakat 16 yaş altındaki kullanıcıların paylaştığı TikTok videolarının altına yine herkes yorum yazabilecek. Yani yorum aracılığıyla da iletişim kurmak mümkün.

İlgili İçerik  YouTube, TikTok'a Rakip Oluyor (YouTube Shorts)

TikTok, kullanıcının hesabı oluşturduğu zaman girdiği doğum tarihini temel alarak bu engellemeyi getirecek. Fakat kullanıcının girdiği doğum tarihi denetlenmeyecek. Yani 16 yaşındaki birisi hesabını oluştururken kendini 18 yaşında olarak gösterirse, mesajlaşma engeli o hesapta bulunmayacak. Bu da TikTok’un bu güncellemeyi doğrulamaya değil, güvene bağlı olarak getirdiğini gösteriyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Matt Navarra “Buradaki en ilginç şey, TikTok’un kitlesinin çoğunluğunun gençler olması” şeklinde açıklamalarda bulundu. Bir çok sosyal medya uzmanına göre bu güncelleme, TikTok’un kullanılma oranında büyük bir düşüşe neden olabilir. Fakat uzmanlar TikTok’un kullanıcıların güvenini sağlayabilmek için en doğru adımı attığını savunuyor.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın