Connect with us


Dünya'dan Haberler

Tesla Supercharger’lar Türkiye’de 10 Farklı Noktaya Kurulacak

Zaman:

Tarih:

Tesla Supercharger'lar Türkiye'de 10 Farklı Noktaya Kurulacak

ABD merkezli otomotiv şirketi Tesla, Elektrikli otomobiller konusunda dünya liderliğini koruyor. Tesla, ürettiği elektrikli otomobiller için özel şarj istasyonları olan Supercharger istasyonlarının sayısını arttırıyor.

[ilgiliMakale icerik_id=”2962″]

Yeni kurulacak olan Supercharger istasyonları için bir harita paylaşan Tesla şirketi, Türkiye’nin 10 ayrı bölgesinde de bu istasyonları kuracak. Edirne, İstanbul, Sakarya, Bursa, Ankara, Balıkesir, İzmir, Aydın, Konya, Antalya olmak üzere 10 farklı bölgede kurulacak olan şarj istasyonları, elektrikli araçlar için hızlı şarj desteği sunacak. Ortalama bir elektrikli araç 25-35 dakika arasında %80e kadar şarj dolumu yapabilecek. Saatte 75-100kW arası güç verebilen şarj istasyonları bu sayede hızlı şarj olanağı sağlayabiliyor.

Tesla’nın yayınladığı Supercharger haritasında genellikle elektrik altyapısı zayıf olan ülkelere yatırımlar yapıldığı görülüyor. Rusya ve Türkiye’ye 10’dan fazla istasyon kurulurken, komşu ülke Yunanistan’a ise 5 istasyon kuruluyor.

Dünya üzerinde 1.800’den fazla şarj istasyonu bulunan Tesla, bu konuda büyük yatırımlar yapmaya devam ediyor. Çoğunluğu ABD ve Kanada’da bulunan Supercharger istasyonları ilerleyen zamanlarda Tesla’ya büyük gelirler sağlayacak gibi.

Benzer içerik:  Tesla'ya Dişli Bir Rakip Geliyor: 1 Dakikalık Şarj ile 32 KM Menzilli Lucid Air

Türkiye’nin Şarj İstasyonları

Türkiye'nin Şarj İstasyonları
Türkiye’nin Şarj İstasyonları

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz zamanlarda Türkiye’nin yerli otomobilleri C-SUV ve C-Sedan modelleri olmak üzere tamamen elektrikli olarak üretilmiş ve tanıtılmıştı. Bu araçların tanıtımından sonra Türkiye’nin şarj altyapısı oldukça konuşulmuştu. Çünkü Türkiye’de yeterli şarj istasyonu ve uygun altyapı bulunmuyor. Bu yüzden aracın çıkacağı 2022 yılına kadar da tüm altyapı sorunlarının çözülmesi planlanmıştı. Hem Tesla şirketinin hem de yerli şirketlerin attığı adımlar sayesinde ilerleyen zamanlarda ülkemiz oldukça iyi bir şarj altyapısına sahiop olabilir.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir