Connect with us


Dünya'dan Haberler

Elon Musk’ın Uzaydaki Roadster’ı, Mars’ın Yanından Geçti

Elon Musk’ın, kendi şirketi SpaceX ile uzaya gönderdiği Tesla Roadster, yapılan resmi duyuruya göre Mars’a oldukça yakın bir mesafeden geçiş yaptı.

Zaman:

Tarih:

Uzaydaki Roadster, Mars'ın Yanından Geçti

Son yılların en çok konuşulan isimlerinden biri haline gelen Elon Musk‘ın, oldukça dikkat çeken projelerinden biri olan uzaya boş bir Roadster gönderme projesi, geçtiğimiz yıllarda başarıyla yapılmış ve uzun bir süredir bu araç uzayda süzülmekteydi. 2018 yılında Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX aracılığıyla, yine Elon Musk’ın otomobil şirketi Tesla’nın Roadster otomobil modeli uzaya gönderilmişti.

2018 yılından beri uzayda manken sürücüsüyle süzülen Tesla Roadster, uzayda çok uzun yollar kat etti. Tesla’nın dünya çapında tanınmasını sağlayan ve çok iyi bir reklam kampanyası olarak da görülen uzaya Roadster gönderme projesi, 2018 yılında fazlasıyla dikkat çekmişti ve tüm gözler Elon Musk’a çevrilmişti. Günümüzün en önemli projelerine imza atan Musk, kendi ürettiği son teknoloji elektrikli otomobili, kendi ürettiği son teknoloji roket ile uzaya göndermişti.

Elon Musk’ın sahibi olduğu uzay şirketi SpaceX, Tesla Roadster model bu elektrikli otomobilin Mars’ın yakınlarından geçtiğini resmi olarak duyurdu. Normalde Mars’a ulaşmak oldukça zor bir iş olsa da, uzun zamandır uzayda seyahat eden Tesla Roadster Mars’a oldukça yaklaştı. SpaceX, resmi Twitter hesabı üzerinde yaptığı paylaşımda Tesla Roadster otomobilin Mars’a 0,05 astronomik birime kadar yaklaştığını belirtti.

Benzer içerik:  SpaceX, Uzaya Süper Fareli Kargo Roketi Yolladı

Evrenin En Hızlı Otomobili | Saatte 28 Bin Kilometre

Elon Musk'ın Uzaydaki Roadster'ı, Mars'ın Yanından Geçti Elon Musk'ın, kendi şirketi SpaceX ile uzaya gönderdiği Tesla Roadster, yapılan resmi duyuruya göre Mars'a oldukça yakın bir mesafeden geçiş yaptı.

SpaceX, yukarıda gördüğünüz paylaşımda “Dünya’dan en son ayrılırken görülen Starman, bugün Mars’la ilk yakın yaklaşımını yaptı. 0.05 astronomik birim içinde, ya da 5 milyon milin altında, Kızıl Gezegen’e yakınlaştı.” ifadelerine yer verdi. Burada bahsedilen astronomik birim, güneş ile dünya arasındaki ortalama mesafeyi ifade ediyor. 1 astronomik birim 149,5 milyon km olurken, SpaceX’in bahsettiği 0.05 astronomik birim de 8 milyon km‘ye denk geliyor.

Yani Tesla’nın SpaceX ile uzaya gönderilen Roadster model otomobili, dün Mars’ın 8 milyon km yakınından geçti. Şuanda saatte 28 bin kilometre hızla ilerleyen Tesla Roadster, 2018 yılından bugüne kadar 2,1 milyar km mesafe kat eti. Böylelikle Tesla Roadster, evrenin en fazla “km”sine sahip ve en hızlı otomobili olmayı da başardı diyebiliriz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir