Connect with us


Dünya'dan Haberler

Tesla, Akıllı Saat Piyasasına Giriş Yapabilir

Dünyanın en büyük şirketlerinden olan Tesla, ortaya çıkan haberlere göre Xplora isimli bir şirket ile ortaklık kurarak akıllı saat pazarına girebilir. Peki neden?

Zaman:

Tarih:

Tesla, Akıllı Saat Piyasasına Giriş Yapabilir

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan, bünyesinde devasa şirketleri bulunduran Tesla, oldukça dikkat çeken bir haber ile karşımızda. Ortaya çıkan haberlere göre Xplora Technologies isimli akıllı saat üretici şirket, ABD Federal İletişim Kurulu‘na (FCC) yaptığı bir başvuruda Tesla şirketi ile birlikte akıllı saat geliştirdiklerini duyurdu. Çocuklar için akıllı saat geliştiren bir şirketin uzay/otomobil ve yapay zeka devi Tesla ile ortaklık kurması büyük dikkat çekti. Ayrıca ortaklıkta, 2 şirketin de bu akıllı saat ortaklığında aynı yetkilere sahip olduğu söylendi. Yani ortaklık oldukça büyük denebilir.

Bildiğiniz gibi oldukça şık tasarımlı elektrikli otomobilleriyle, ve bu otomobillerin yapay zekasıyla tüm dünyada büyük bir üne kavuşan Tesla, yıllar içerisinde şirket değerlerini katlamayı başardı. Diğer şirketlerin yanı sıra daha marjinal ve farklı girişimlerle karşımıza çıkan Tesla, bazen garip tasarımlı, ilgi çekici otomobilleriyle karşımıza çıkabiliyor. Şirketin tanıttığı kamyonet Cybertruck‘ta olduğu gibi, bazı zamanlarda şirket tüketicileri şaşırtabiliyor.

Her ne kadar şirketten birçok kez şaşırtıcı ürünler gelmiş olsa da, uzayı hedefleyen, yapay zeka ve otomobil üretiminde liderliğe hızla ilerleyen bir şirketin çocuklar için akıllı saat üreten bir firmayla anlaşması şaşırtmadı değil. Tesla ve akıllı çocuk saati üreticisi Xplora hangi amaçla ortaklık kurdu ve Tesla neden akıllı saat işine girmeye karar verdi bilinmese de, ortaya bazı iddialar atıldı. Bu iddialardan biri de Tesla’nın akıllı saat şirketi Xplora’yı satın almış olabileceğiydi.

Tesla, Akıllı Saat Piyasasına Giriş Yapabilir Dünyanın en büyük şirketlerinden olan Tesla, ortaya çıkan haberlere göre Xplora isimli bir şirket ile ortaklık kurarak akıllı saat pazarına girebilir. Peki neden?

Haber sitesi Electrek’in ortaya attığı tahmine göre Tesla, belki de akıllı saat pazarına girebilmek amacıyla Xplora’yı satın almış olabilir. Satın aldığı ve akıllı saat piyasasına girdiği belli olmasın diye de bunu ortaklık şeklinde yürüterek 2 şirkete aynı yetkiyi vermiş de olabilir. Bu kısımdan pek emin olmasak da, şirketin böyle yapacak olması olası gibi duruyor.

Benzer içerik:  OnePlus, İlk Akıllı Saati OnePlus Watch İçin Hazırlanıyor

Diğer bir yandan Tesla’nın akıllı saat pazarına neden gireceğine dair sorular için de önemli bir iddia bulunuyor. Bu iddialardan biri de Tesla’nın Xplora akıllı saat altyapısını kullanarak otomobilleriyle entegre etme isteği. Bu iddia kesin olmasa da, Tesla’nın ürettiği akıllı saatler ile Tesla model otomobillere anahtar özelliği sunacağı belirtiliyor. Yani Tesla model arabalar için anahtar yerine akıllı saat kullanabilir, arabanızın kapılarını bu saat üzerinden açabilir ve kilitleyebilirsiniz. Diğer bir yandan aracınızı belki de Tesla’nın ileride üreteceği akıllı saatler ile kontrol edebilirsiniz.

Konu hakkındaki gelişmeleri ve detayları ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz. Gelişmelerden ve güncel teknoloji haberlerinden haberdar olmak isterseniz Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir