Connect with us


Teknoloji Haberleri

Televizyon Satışlarında Dünya Çapında Rekor Artış Görüldü

Bir rapora göre televizyon satışları, bu yılın üçüncü çeyreğinde rekor bir zirveye ulaştı. Covid-19 sürecinde küresel çapta televizyon sevkiyatları büyük oranlarda artı.

Zaman:

Tarih:

Televizyon Satışlarında Dünya Çapında Rekor Artış Görüldü

Araştırma ve analiz şirketi TrendForce‘un hazırladığı rapora göre 2020 yılının üçüncü çeyreğinde televizyon sevkiyatlarında çok büyük bir yükseliş yaşandı. Rapora göre küresel çapta yaşanan bu artışla birlikte 2020 yılının üçüncü çeyreğinde 62 milyon 50 bin adet televizyon sevkiyatı yapıldı. Sadece 3 ayda yapılan 62 milyonu aşkın televizyon sevkiyatı, covid-19 sürecinde bile sektörü bir rekora ulaştırdı.

Dünya çapında covid-19 salgını devam ederken, birçok alanda düşüş yaşandı ve birçok şirket bu düşüşten etkilendi. Fakat bu süreçte bazı şirketlerde büyük düşüşler yaşanırken, bazı alanlarda da çok büyük yükselişler yaşandı. Örneğin dijital alanlarda, Netflix gibi servislere çok büyük ilgi duyulurken, televizyon ürünlerine de ilgi oldukça arttı.

2019’un aynı çeyreğine göre %12.9 oranında artış gösteren sevkiyatlar, aynı zamanda bir önceki çeyreğe göre de tam %38.8 oranında bir artış gösterdi. Televizyon sevkiyatlarının bu derece artması da tabii ki bu pazara olan ilgiden kaynaklanıyor. Raporu aktaran araştırma şirketi TrendForce’a göre televizyon sevkiyatlarındaki küresel artışın en büyük sebebi de pandemi oluyor. Pandemi sürecinde evden çıkamayan, karantinada kalan ve bu durumda evde eğlenmek isteyenler, evlerinde eğlenebilecekleri ürünlere yöneliyor. Bu ürünlerden en dikkat çekeni de televizyon oluyor.

Benzer içerik:  TCL, Televizyonlarını Türkiye'ye Getiriyor
Televizyon Satışlarında Dünya Çapında Rekor Artış Görüldü

Diğer bir yandan covid-19 sebebiyle ertelenen televizyon sevkiyatları da toplu olarak yapıldı. Açıklamalara göre bu durum da bu artışın ana sebeplerinden biriydi. Covid-19 sürecinde büyük artış yaşanan televizyon sevkiyatlarında en büyük payı ise TCL aldı. Devamında da Güney Kore merkezli teknoloji devleri Samsung ve LG yer aldı.

Televizyon Satışlarında Dünya Çapında Rekor Artış Görüldü Bir rapora göre televizyon satışları, bu yılın üçüncü çeyreğinde rekor bir zirveye ulaştı. Covid-19 sürecinde küresel çapta televizyon sevkiyatları büyük oranlarda artı.

TCL geçtiğimiz yıla göre televizyon sevkiyatlarında %52.7‘lik bir artış yaşarken, Samsung %36.4 oranında, LG ise %6.7 oranında bir artış yaşadı. Listede yer alan diğer televizyon üreticileri ise Hisense ve Xiaomi oldu. Son dönemlerde ürettiği akıllı telefonlarla büyük dikkat çeken Xiaomi, akıllı telefon pazarında olduğu gibi, televizyon pazarında da çok büyük bir başarı yakalayacak gibi görünüyor.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir