Telegram’ın Kripto Para Projesi Pahalıya Patladı

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan telegram, TON isimli kripto para projesi sebebiyle 18,5 milyon dolarlık cezaya çarptırıldı.
 Telegram’ın Kripto Para Projesi Pahalıya Patladı

Dünyanın en çok kullanılan mobil mesajlaşma platformlarından olan ve son zamanlarda oldukça popüler olan Telegram, kripto para projesi sebebiyle oldukça büyük bir cezaya çarptırıldı. Facebook’un bünyesinde bulunan ve dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma platformu WhatsApp’a karşı en büyük rakip olarak görülen Telegram, kripto para projesi sebebiyle oldukça uğraşacak gibi görünüyor.

Geçtiğimiz zamanlarda Telegram Open Network isimli kripto para projesini duyuran ve bunun için iyi bir fon toplayan Telegram, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından baskılandı. Bu projeye izin vermeyen SEC, Telegram’ın bu yoldan dönmesi için elinden gelen her şeyi yaptı ve Telegram‘a karşı bir soruşturma başlattı.

Bu soruşturma kapsamında Telegram 18,5 milyon dolarlık bir cezaya çarptırıldı. Telegram kurucusu Pavel Durov ise bu davadan sonra Telegram Open Network (TON) kripto para projesinden vazgeçerek tamamen durdurma kararı aldı. Fakat Telegram’ın 18,5 milyon dolarlık bu cezayı ödemesi kararlaştırıldı. 123 milyon TL‘lik bu cezanın Telegram tarafından ödenmesi kararlaştırılırken, aynı zamanda Telegram’ın TON projesi için topladığı paralar hakkında da karar verildi.

İlgili İçerik  İbrahim Kalın: Sosyal Medyanın Kapatılması Gibi Bir Plan Yok
Telegram'ın Kripto Para Projesi Pahalıya Patladı

Telegram, TON projesinin hayata geçirilebilmesi için 1,2 milyon dolarlık bir fon toplamış ve uzun zamandır bu proje üzerinde çalışıyordu. Ceza almamak amacıyla bir çok yolu deneyen ve projeyi durduran Telegram, ceza almaktan kurtulamadı ve 18,5 milyon dolarlık bir para cezası ile karşı karşıya geldi.

Ayrıca Telegram’ın topladığı 1,2 milyon dolarlık fonun da yatırımcılara geri iade edilmesi kararlaştırıldı. İlerleyen zamanlarda konu ile ilgili gelişmeleri sizlere aktaracağız, takipte kalın…

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın