Telegram Kurucusu: WhatsApp’ı Kaldırın!

 Telegram Kurucusu: WhatsApp’ı Kaldırın!

VK ve Telegram platformlarının kurucusu olan Paver Durov, Telegram’ın en büyük rakibi olan WhatsApp uygulaması hakkında ağır açıklamalarda bulundu.

Sözlerinde WhatsApp’ın büyük bir güvenlik açığı olduğunu söyleyen Paver Durov, uygulamayı kaldırın şeklinde açıklamalarda bulundu.

Telegram CEO’su: WhatsApp’ı Silin!

Telegram CEO'su: WhatsApp'ı Silin!
Telegram CEO’su: WhatsApp’ı Silin!

Telegram CEO’su Paver Durov’un açıklamalarına göre WhatsApp’da büyük bir güvenlik açığı var ve bu açık sayesinde uygulama geliştiricileri WhatsApp kullanıcılarının fotoğraflarına, mesajlarına, aramalarına erişebiliyor. Yani bu açıklamalara göre WhatsApp‘a sahip olan Facebook şirketi, WhatsApp uygulamasını Truva Atı (trojen virüsü) olarak kullanabilir. WhatsApp uygulamasının kullanıcılarını korumadığını iddia eden Paver Durov, uygulamanın derhal tüm cihazlardan kaldırılması gerektiğine yönelik açıklamalarda bulundu.

Facebook’un politikalarından dolayı bu güvenlik açığının oluştuğunu bildiren Durov, uygulama geliştiricilerinin rahatlıkla tüm mesajlaşma bilgilerine ulaşabileceğini söylüyor.

Sözlerini, WhatsApp’ı silme önerisi yaparak sonlandıran Durov, bu açıklamalarla kullanıcıları oldukça şaşırttı.

WhatsApp’ı Silmeli Miyiz?

WhatsApp'ı Silmeli Miyiz?
WhatsApp’ı Silmeli Miyiz?

Bildiğimiz gibi Telegram ve Whatsapp 2 büyük rakip ve ikisi de birer mesajlaşma uygulaması. Telegram ekibi WhatsApp uygulamasında bir açık arayarak rakip elemek istiyor olabilir, bu yüzden alanında uzman bir kişinin konu hakkında açıklama yapmasını beklemek daha mantıklı olacaktır. Fakat, bu tür mesajlaşma uygulamalarının bir çoğunda uygulama geliştiricileri kullanıcı içeriklerine erişebiliyor. Yani WhatsApp’ı silip yerine başka bir uygulamayı indirmek güvenliğinizi tam olarak sağlamayacaktır.

İlgili İçerik  14 Şubat Sevgililer Gününün Hikayesi

Şuanda Facebook şirketi dünyanın en büyük şirketlerinden biri olduğu ve Instagram, Messenger, WhatsApp gibi platformlara sahip olduğu için şirkete oldukça sık denetimler yapılıyor. Bu yüzden WhatsApp’da böyle bir açığın bulunduğunu, bulunsa da geliştiricilerin bu içeriklere erişebileceğini düşünmüyoruz.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın