SpaceX, Uzaya Süper Fareli Kargo Roketi Yolladı

SpaceX, Uzaya Süper Fareli Kargo Roketi Yolladı
  • 967 okunma

6 mayıs 2002 tarihinde ünlü girişimci Elon Musk tarafından kurulan SpaceX şirketi, kurulduğu günden beri karşısında devletler olmasına rağmen başarılı işler yapıyor. Şimdi ise Amerika Birleşik Devletleri merkezli bu uzay taşımacılığı şirketi içinde süper farelerin bulunduğu bir roketi uzaya gönderiyor.

SpaceX, Uzaydan İnternet Projesi İçin 60 Uydu Daha Yolladı

2020 yılı içerisinde normalinden çok daha hızlı bir internet kullanmamız için proje geliştiren SpaceX Şirketi, Starlink projesi kapsamında uzaya uydular göndermeye devam...

Süper fare diyoruz çünkü bunlar normal farelerden farklı olarak 2 kat daha fazla kasa sahip. SpaceX şirketinin uzaya yolladığı Dragon kargo mekiği Falcon 9 roketi ile uzaya ulaşacak. Cape Canaveral uzay üssünden fırlatılan bu roket Uluslararası Uzay İstasyonuna bu süper fareleri teslim edecek.

SpaceX, Uzaya Süper Fareli Kargo Roketi Yolladı
SpaceX, Uzaya Süper Fareli Kargo Roketi Yolladı

Üstelik 3 ton ağırlığındaki bu kargo mekiğinin içerisinde sadece süper güçlü fareler bulunmuyor. Astronotların duygu ve düşüncelerine göre hareket edebilen Cimon adında bir yapay zeka ve bira mayalamak için arpa taneleri bulunuyor. Çünkü SpaceX şirketi Uluslararası Uzay İstasyonunda bulunan 6 astronotun yılbaşını da kutlamak istedi ve onlara hediye gönderdi. SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) gönderdiği 19. kargo mekiği olan Dragon kargo mekiği 3 Amerikalı, 2 Rus, 1 İtalyan astronot’a sürpriz yapmayı da unutmuyor. Bira mayalamak için arpa ve Cimon adında bir robot gönderen SpaceX şirketi, her astronota birer yılbaşı hediyesi gönderdi.

Süper Fare Nedir?

Süper Fare Nedir?
Süper Fare Nedir?

Süper fareler normal farelerden tam 2 kat güçlü kaslara sahip. Bu süper fareler deney yapmak ve uzay ortamında bulundurmak amacıyla UUİ’ye gönderildi. Uzay ortamında yapılan kas deneylerini fareler üzerinde test etmek isteyen bilim adamları normalden 2 kat daha güçlü kaslara sahip olan süper fareleri kullanacak.

Reaksiyon Gönder

+10

+10

+10

+10

+10

+10

Paylaş:
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli