Rusya, Yerel İnternet Ağı Testlerini Başarıyla Tamamladı

Rusya, Yerel İnternet Ağı Testlerini Başarıyla Tamamladı
  • 174 okunma

12 Mart 1988’de dünyamıza gelen World Wide Web (www) yani dünya geneli ağ olarak çevirebileceğimiz internet sistemi, Rusya tarafından yerel ağ olarak uyarlanıyor. Rusya İletişim Bakanlığı, Rusya’nın kendi özel internet sistemini geliştirmek amacıyla yerel internet ağı projesini başlattı. Bu proje kapsamında yerel bir ağ geliştiren Rusya, projeyi sürekli ülke genelinde test ediyor. Son testi bugün gerçekleştirilen yerel internet başarıyla sonuçlandı. Test işlemleri tarafında ülke genelinde internet kullanan Rus vatandaşları hiçbir farklılık görmedi.

İnternetten Para Kazanmanın En İyi Yolları!

İnsanlar artık günümüz şartlarında geçinmenin zorlaştığını düşünür hale geldiler. Nitekim bu maalesef ki ülkemizim elzem bir sorundur. Bu şekilde, nasıl para kazanılır,...

Ülke genelinde dünya çapındaki ağ’ın dışında, yerel internet ağını da test eden Rusya İletişim Bakanlığı geçtiğimiz zamanlarda Rusya genelinde interneti de kesmişti. Siber saldırı tehditlerinin arttığını ve bunun büyük bir tehdit olabileceğini belirten Rusya hükümeti, bu yolda bir çok önleme başvuruyor.

Surrey Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümünde görev alan Prof. Alan Woodward konu hakkında şunları söyledi;

“Rusya’nın yerel ağ bağlantısı projesi diğer ülkeler çapında da ilgi görecek ve dünya çapında ülkeleri harekete geçirecektir.”

İnternet Erişimi Dünya Genelinde Kısıtlanabilir

İnternet Erişimi Dünya Genelinde Kısıtlanabilir
İnternet Erişimi Dünya Genelinde Kısıtlanabilir

Yerel ağ bağlantısı büyük çapta geliştirilirse internet kullanıcılarının internet gezintisine büyük engel olabilir. Dünya çapında bir çok ülkenin internetini yöneten iletişim kurumları bir çok siteye erişim engeli koyabiliyor. Örneğin Wikipedia’ya dünya çapında 12’den fazla ülkede erişim engeli uygulanıyor.

Wikipedia Erişim Yasağı Kaldırılıyor Mu? – AYM Görüşmesi

2,5 yıldır ülkemizde erişime engelli olan olan Wikipedia İnternet Ansiklopedisi, Anayasa Mahkemesi (AYM)’de tekrar görüşülecek. Wikipedia İnternet Ansiklopedisini bünyesinde barındıran Wikimedia Vakfı,...

Bu tür erişim engelleri VPN ve benzeri araçlarla geçiştirilebiliyor. Fakat eğer yerel internet ağı uygulanmaya başlanırsa bu mümkün olmayacak ve İnternet erişimlerine son derecede kısıtlama uygulanabilecek.

Reaksiyon Gönder

+10

+10

+10

+10

+10

+10

Paylaş:
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli