Google BERT Güncellemesi Geldi – Google BERT Nedir?

Google BERT Güncellemesi Geldi - Google BERT Nedir?
  • 245 okunma

2019 yılının son çeyreğinin, son ayında Google büyük bir güncelleme getirdiğini duyurdu. Google arama motoru bilindiği üzere, sürekli gelişen ve kendini güncelleyen algoritmaya sahiptir. Dijital platformlarının da sürekli kendini geliştirmesi, değiştirmesi ve güncellemesi de bu güncelleme de büyük bir paya sahip. Öncelikli olarak son yıllarda yapılan yenileme ve güncellemelerin birçoğu, ziyaretçi-kullanıcı odaklı olduğunu biliyoruz. Google BERT güncellemesi de, asıl olarak ziyaretçi-kullanıcı bazlı bir güncellemelidir.

Nedir bu Google BERT Algoritması?

Nedir bu Google BERT Algoritması?
Nedir bu Google BERT Algoritması? What is Bert

Uzun ismiyle (Bidirectional Encoder Representations from Transformers), kısa ismiyle BERT olan yeni güncelleme, karmaşık öğrenme algoritmasının geliştirilmesini öngörüyor. İşlevi hakkında özet geçmek gerekirse: her bir kelimeyi tek bir sorguda izole etmek yerine, kullanılan makinenin öğrenmesini ile sitedeki içeriği anlamasını sağlamaktadır. Kelime oyunlarıyla SEO yapılması, artık tarihe karışacak gibi duruyor. Site içerisinde yer alan alakasız içerikler saptanabilir hale geliyor. Ziyaretçi-kullanıcı bazlı içerik üretmeye başlanması, arama motorları tarafından elzem görülür hale getirildi. Aynı süreç içerisinde bahsi geçen BERT güncellemesi ile birlikte, “Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler” kavramı da işlevsel hale getirildi. Özellikle e-ticaret sitelerinde yer alan uzun kuyruklu anahtar kelimeler artık, BERT güncellemesi sayesinde anlam kazanmaya başlayacaktır. Kısa anahtar kelimeler ile alakasız PR çalışması yapılması, artık tarihe karışacak gibi duruyor. Google yine yaptı yapacağını, 2020 yılında ziyaretçi-kullanıcı temalı web sitelerin daha çok aktif ve yayında olduğunu göreceğiz gibi duruyor. Google getirdiği bu güncellemeyle birlikte, daha önceden kullanılan fakat az rağbet gören yeni bir işlevsel aracı da gündeminde tutmaya çalışmaktadır.

Sesli Kayıtlarda, Arama Dahilinde

Sunulan yeni algoritma sayesinde sesli yaptığınız aramalarda, sık aradığınız kelime grupları da artık Google tarafından diğer aramalarınızda da görülecek. Bu da yapay zekânın, insanlar ile iletişiminin gelişmesinde büyük bir rol oynayacaktır.

Reaksiyon Gönder
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Paylaş:
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli