Google Android Servisleri Türkiye’de Yasaklanıyor Mu?

Google Android Servisleri Türkiye'de Yasaklanıyor Mu?
  • 1300 okunma

Google’dan güncel bir son dakika açıklaması geçtiğimiz dakikalarda geldi. Rekabet Kurumu ile anlaşamayan Google, Türkiye’deki mobil Android servsislerini yeni telefonlar için durduruyor.

Geçtiğimiz zamanlarda Rekabet Kurumu’nun Google’a kurallara uymadığı gerekçesiyle tam 93 milyon lira ceza vermişti. Google bu yaptırımdan sonra Türkiye’deki tüm anlaşmalı şirketlere mektup yollayarak, Rekabet Kurumu ile anlaşamamaları durumunda Google servislerinin Türkiye’deki cihazlarda kullanılamayacağını söyledi. Daha sonra ise uyguladığı politikalarda değişiklik yaparak yoluna devam etti. Fakat Google’ın yaptığı açıklamaya göre Rekabet Kurumu bu değişiklikleri uygun bulmadı ve Google’ın Türkiye’deki Android faaliyetlerini durdurmasını istedi.

Google, yaptığı son dakika açıklamasında şunları belirtti;

Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.

Google

Google’ın yaptığı bu açıklama ile birlikte bu konudaki iddialar da doğrulanmış oldu. Eğer Rekabet Kurumu ile Google anlaşmaya varamazsa Android, Google, YouTube gibi servisler Türkiye’de üretilecek olan yeni cihazlarda kullanılamayacak. Fakat eski cihazlarda Android lisansı ve diğer servisler kullanılmaya devam edecek.

Eski Android Cihazlar Kullanılamayacak Mı?

Google Android Servisleri Türkiye'de Yasaklanıyor Mu?
Google Android Servisleri Türkiye’de Yasaklanıyor Mu?

Bu yaptırımlar ile birlikte en çok gelen sorulardan olan “Eski cihazlarda Android ne olacak” sorusuna yanıt basit. Eski cihazlarda hiç bir sorun ve aksama olmadan kullanım sürdürülecek. Fakat Türkiyede piyasaya sürülecek olan yeni telefonlarda Android servisleri, Google, YouTube, Google Maps gibi servisler olmayacak. Rekabet Kurumu ile çözüm arayışında olduklarını belirten Google, bu sorunu önümüzdeki günlerde çözüme ulaştırabilir.

Güncelleme: Google Türkiye Piyasasından Çekilmeyeceğini Açıkladı

Google’ın Rekabet Kurumu ile yaşadığı anlaşmazlıktan ve yapılan bu açıklamadan sonra Türkiye piyasasından çekileceği düşünülüyor ve bir çok haber yapılıyordu. Google ise konu hakkında yeni bir açıklama yaptı. Habere hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Google: Türkiye’den Çekilmeyi Düşünmüyoruz

Bildiğiniz gibi Google ve Rekabet Kurumu arasında son yaşanan olaylardan sonra Google, Android işletim sistemli kendi uygulamalarınının lisansını Türk üreticilerine vermeyeceğini açıklamıştı....

Reaksiyon Gönder

+10

+10

+10

+10

+11

+10

Paylaş:
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli