Facebook, Bulut Oyun Servisi PlayGiga’yı Satın Aldı

Facebook, Bulut Oyun Servisi PlayGiga'yı Satın Aldı
  • 254 okunma

Facebook, Oyun servislerini geliştirmek için büyük adımlar atmaya devam ediyor. 78 milyon dolarlık satın alma işlemindne sonra Facebook Gaming’in bünyesine katılan PlayGiga bulut oyun servisi, Facebook bünyesinde hızla büyümeye devam edecek. İspanya, İtalya, Arjantin ve Şili gibi ülkelerde bulut oyun hizmeti veren PlayGiga şirketi 78 milyon dolarlık yatırım ile Facebook Gaming’in bünyesine geçti.

Son zamanlarda hızla büyüyen bulut oyun hizmetleri büyük şirketler tarafından geliştirilmeye devam ediyor. Geçtiğimiz zamanlarda da Google’ın Stadia servisi de bazı ülkelerde piyasaya girmişti. Microsoft ise 2020 yılınca xCloud servisini piyasaya sürmeyi planlıyor. Ayrıca Sony şirketinin de PlayStation Now isimli bulut oyun servisi bulunuyor.

Google, Sunucularını Türkiye’ye Taşıyor

Google, geçtiğimiz günlerde sıkça duyduğumuz Rekabet Kurumu problemlerinden sonra büyük bir adım attı. Google, Türk Telekom ile anlaşma sağladı ve sunucularını Türkiye’ye...

Sadece internetiniz ile yüksek sistem özellikleriniz olmadan tarayıcınız üzerinden bile online oyun oynayabildiğiniz bulut oyun servisleri, sizlere video izler gibi oyun oynamanızı sağlıyor. Hatta geçtiğimiz zamanlarda Google’ın Stadia bulut oyun servisi için yaptığı geliştirmeler ile online oyun oynayan yayıncıların oyunlarına tek tuş ile katılabilme özelliği getirilmişti. Yani izlediğiniz yayıncının oyununa tek tuş ile bağlanabileceksiniz. Veya oyun online oynanabilecek oyun değilse bile tek tuş ile single player oyuna geçiş yapabileceksiniz.

Facebook da son zamanlarda Twitch yayıncılarını bünyesine kattıktan sonra bir de bulut oyun servislerinin arasında aktif olarak kullanılan PlayGiga’yı satın alarak büyümesinde büyük bir yol katetti.

Bulut Oyun Pazarı Hızla Büyüyor

Dünya devi Google’ın Stadia servisi ile piyasaya girmesinden sonra bulut oyun piyasasında büyük bir gelişme yaşandı. Facebook Gaming PlayGiga’yı satın alırken, Microsoft da xCloud’u 2020’de açacağını duyurmuştu. Dünyanın en büyük şirketlerinin bulut oyun servislerini geliştirmesi bu pazarı çok daha fazla büyütecek gibi duruyor…

Reaksiyon Gönder

+10

+10

+10

+10

+10

+10

Paylaş:
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli