Cybertruck’ın Rakibine 1.3 Milyar Dolarlık Yatırım (Rivian SUV)

Tesla'nın Rakibine 1.3 Milyar Dolarlık Yatırım (Rivian SUV)

Tesla’nın ve onun ürettiği futuristik araç Cybertruck’ın en büyük rakibi olan Rivian, R1S adlı aracını henüz üretmeye bile başlamadı fakat şimdiden toplamda 3 milyar dolar yatırım almayı başardı. Rivian SUV, 2019’un son finansman turunca 1.3 milyar dolarlık yatırım alarak toplam fonlamasını 3 milyar dolara tamamladı.

Tesla’ya en büyük rakip olarak görülen Rivian, bir çok büyük şirket tarafından yatırım aldı. Dünyanın en büyük otomobil şirketlerinden biri olan Ford bile Rivian için yatırım yapma kararı aldı.

CyberTruck 3 Günde 200.000 Siparişi Geçti

22 Kasımda tanıtımı yapılan Cyberpunk konseptli Cybertruck tanıtıldığı günden beri en çok konuşulanlar arasında. Elon Musk‘ın Twitter üzerinden an an sipariş sayısını...

Geçtiğimiz zamanlarda, 2019’un başlarında Rivian’a tam 500 milyon dolarlık yatırım yapan otomobil şirketi ford, Rivian’ın son finansman turunda da yeni yatırım yapmayı ihmal etmedi. Amazon ise yılın başlarında Rivian R1S için tam 700 milyon dolarlık yatırım yaptı. Daha önce amazon, şirketin kargo filosu için tam 103 bin araca ihtiyaç olduğunu belirtmişti. İlerleyen tarihlerde amazon belki de tüm araçlarını Rivian’dan sağlayabilir. Çünkü Amazon’un istediği kamyonet tipi kargo araçları elektrikli olmalı ve yakıttan tasarruf edilebilmeli. Rivan’da Amazon’un bu isteğine uyum sağlıyor.

Daha önce Tesla’nın en büyük rakibi olan Ford, bu kez de Tesla’nın en büyük rakipleri olacak bir şirkete büyük bir yatırım yapmayı tercih ediyor. Görünüşe göre Tesla ve Ford Halat Yarışı onları kızdırmış 🙂

Rivian SUV’nin 2020 yılı içerisinde piyasaya çıkması ve iyi bir başarı elde etmesi bekleniyor.

Ayrıca bu yarışa 2020 yılı içerisinde yeni yerli otomobilimiz de katılacak gibi duruyor. Yerli otomobilin SUV olacağı ve aileler için rahat kullanış sağlanmak istendiği geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. O habere de hemen alttaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yerli Otomobil Ne Zaman Çıkıyor? Elektrikli Yerli Otomobil

Geçtiğimiz günlerde tanıtım tarihi 14 Aralık olarak belirlenen yerli otomobil, tanıtım gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ajandasının yoğun olması nedeniyle ertelenmişti. Şimdi ise yerli...

Rivian R1S Suv Özellikleri

Farklı versiyonları bulunan Rivian SUV’nin tüm versiyonlarında maksimum hız 200km/h’ye ulaşabiliyor. 3.2 saniyede 0/100km/h hıza ulaşabilen araç tamamen elektrikli. 820 KG’lik yükleme kapasitesine sahip olan araç 3 bin 500 kilo da çekme kapasitesine sahip. Aracın en düşük versiyonu bir şarjda 384 km’lik maksimum menzile ulaşabilirken, en yüksek versiyonu 684 km menzile ulaşabiliyor. Ayrıca araçta 4 elektrik motoru bulunuyor.

Rivian R1S Suv Fiyatı

Aracın tam olarak fiyatı bilinmese de 60-70 bin dolar fiyat bandında olacağı söyleniyor. Tesla Cybertruck’ın en yüksek özellikli aracı ise 69.900 fiyat’tan satılacak.