TBMM, Netflix Erişim Engeli Hakkında Açıklama Yaptı

Dün TBMM'de yaşanan Netflix erişim sorunu ile ilgili TBMM tarafından açıklamalar yapıldı. Detaylar haberimizde...
 TBMM, Netflix Erişim Engeli Hakkında Açıklama Yaptı

Dün sizlere aktardığımız haberimizde de belirttiğimiz gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın sosyal medyaya yönelik açıklamalarından sonra TBMM‘de Netflix‘e erişim sorunu yaşanmış ve Netflix’in engellendiği iddia edilmişti. İlgili haberlerin konu olmasının ardından TBMM yetkililerinden açıklamalar geldi.

Geçtiğimiz gün ortaya çıkan haberlerde iddialara göre Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın sosyal medya düzenlemesi ile ilgili açıklamalarından sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Netflix’in engellendiği belirtilmişti. Haberlere göre TBMM’deki yetkililer, bu yasağın genel bir yasak olduğunu ve sadece Netflix’in engellenmediğini belirtmişti.

Konunun ardından sosyal medya bu haberleri konuşmaya başlamış ve bir çok kişinin de tepkisini çekmişti. Erişim engeli iddialarıyla haberlere gündem olan TBMM, erişim engeli hakkında yazılı bir açıklama yaparak konuya açıklık getirdi. Meclis Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalarda “Milletvekillerinin internet erişiminde zorluk yaşadıkları yönündeki şikayetler üzerine yapılan testlerde, herhangi bir içerik üretmeyen ve bireysel abonelik üzerinden işleyen platformların mesai saatleri içinde yoğun olarak kullanıldığı tespit edilmiş ve bu nedenle de Mart 2020’de, idari personel için aralarında Netflix’in de bulunduğu sitelere erişim kısıtlamasına gidilmiştir” ifadeleri yer aldı.

TBMM, Netflix Erişim Engeli Hakkında Açıklama Yaptı

Yani açıklamalara göre TBMM interneti üzerinden Netflix platformu “mesai saatleri” içerisinde çok kullanılıyordu. Bu sebeple de TBMM internetinde yoğunluk ve yavaşlık yaşanıyordu. Aynı zamanda gelen açıklamalara göre bu erişim engelinin sosyal medya düzenlemesi ile bir ilgisi bulunmuyordu. Mart 2020’de idari personel için aralarında Netflix’in de bulunduğu bir çok platformun kısıtlandığını belirten TBMM yetkilileri, diğer bir yandan bu tür kısıtlamaların 2019’dan beri kullanıldığını da ekledi.

İlgili İçerik  Netflix, Cinayetleri İzleyiciler ile Birlikte Çözecek

Ayrıca açıklamalara 2019’dan beri kullanılan bu kısıtlamalar, son olarak 26 Haziran t tarihinden beri geçerli olarak kullanılıyordu. TBMM, ilgili açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi;

Meclis’in internet kapasitesinin güçlendirilmesi için yapılan çalışmalar sırasında, bu tür platformların yoğun kullanımının devam ettiği ve internet kapasitesini büyük oranda etkilediğinin anlaşılması üzerine de kısıtlama, 26 Haziran Cuma gününden itibaren tüm kurum geneline uygulanmıştır. Kurum genelinde 2019 yılından bu yana film, dizi ve benzeri sitelere çeşitli erişim kısıtlaması zaten uygulanmakta olup, söz konusu kısıtlamanın, sosyal medya ile ilgili düzenleme tartışmalarıyla herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır.

Sosyal Medya Düzenlemesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “sosyal medya düzenlemesi” olarak bahsettiği konu kapsamında sosyal medyaya yönelik genel bir erişim engeli uygulanacak mı şuan için bilinmiyor. İlerleyen zamanlarda gelişmeleri hep birlikte göreceğiz, “kitle.net” web sitemizi takipte kalın…

Bir önceki yazımız olan 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü | Tarihin İlk Bitcoin Alışverişi başlıklı makalemizde 10.000 Bitcoinlik Pizza, Bitcoin ve Bitcoin Pizza hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın